Stanowisko, zgodnie z którym firma może odliczyć 100 proc. VAT z faktur zakupu samochodu przeznaczonego na wygraną w konkursie, potwierdzają sądy administracyjne. Przedstawione poniżej wyroki odnoszą się wprawdzie do poprzedniego brzmienia przepisów, ale jednak zachowują swoja aktualność.

W zgodzie ?z regulacjami unijnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu ?z 17 kwietnia 2013 r. (I SA/Gd 383/13) wskazał, że zestawienie i porównanie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a ustawy nowelizującej (obecnego art. 86a ust. 3 ustawy o VAT) i art. 2 lit. a decyzji wykonawczej, upoważniającej Polskę do wprowadzenia szczególnego środka będącego odstępstwem od art. 26 ust. 1 lit. a ?i art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzU UE L 265/24), prowadzi do wniosku, że polski ustawodawca, realizując upoważnienia zawarte w decyzji Rady UE, naruszył granice tego upoważnienia. W treści decyzji znalazł się bowiem jasny zapis, że ograniczenie nie ma zastosowania do pojazdów zakupionych w celu odsprzedaży. Tymczasem ?w ustawie nowelizującej znalazł się zapis, że ograniczenie nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów). Nie może budzić wątpliwości, że zakres pojęcia „pojazd zakupiony w celu odsprzedaży" jest szerszy aniżeli zwrotu „gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów)". Nie można więc – w ocenie sądu – odczytywać art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a ustawy nowelizującej ?w oderwaniu od postanowień decyzji uprawniającej Rzeczpospolitą Polską do wprowadzenia ograniczeń w odliczaniu podatku naliczonego, na podstawie jedynie wykładni językowej. To z kolei prowadzi do wniosku, że interpretacja budzącego między stronami kontrowersje przepisu, w taki sposób, że ograniczenie nie dotyczy tylko podatników, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż samochodów, jest nieuprawniona. W ocenie sądu, z decyzji wynika, że ograniczenie odliczenia jest wyłączone ze względu na cel, jakim kierował się podatnik przy zakupie samochodu, ?a nie ze względu na charakter, przedmiot, rodzaj prowadzonej działalności. Żadna z tych kategorii nie została bowiem zamieszczona w art. 2 lit. a) decyzji.

Do dalszego zbycia

Również w wyrokach WSA ?w Krakowie z 23 października 2012 r. (I SA/Kr 799/12), jak również NSA z 28 listopada 2011 r. (I FSK 1014/10) wskazano, że użyty termin „odprzedaż" obejmuje takie rodzaje działalności gospodarczej podatnika, w ramach których nabywane pojazdy są traktowane jako towary handlowe – przeznaczone do ich dalszego zbycia, (np. przekazanie w formie nagród będące odpłatną dostawą towarów). Stwierdzono, że za nieuzasadnione ekonomicznie należałoby uznać różnicowanie ?– w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – sytuacji prawnej podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu samochodów określonych w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w celu ich odsprzedaży oraz podatników, których przedmiotem działalności jest nabywanie tych pojazdów w celu realizacji innych form ich zbycia.

Orzeczenia te (WSA w Krakowie i NSA) dotyczą wprawdzie sytuacji, w której firma świadczy usługi marketingowe na rzecz innych podmiotów, ?w ramach których nabywa samochody osobowe wydawane następnie nieodpłatnie jako nagrody w konkursach. Jednak dokonana przez sądy interpretacja przepisów może być wykorzystana w analizowanej sprawie przedstawionej w pytaniu.

Organy stają po stronie przedsiębiorców...

W tym zakresie wypowiadały się również organy podatkowe, przyznając podatnikom, co do zasady, prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Przykładowo można przywołać interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 12 czerwca 2012 r. (IPPP3/443-282/12-2/LK) ?i z 28 czerwca 2012 r. (IPPP3/ 443-482/12-2/MPe) czy Izby Skarbowej w Katowicach ?z 17 października 2013 r. (IBPP1/ 443-608/13/AS).

W interpretacjach tych przywołano argumentację przedstawioną w ww. orzeczeniach sądów administracyjnych. Organy wskazały, że odsprzedaż na gruncie ustawy ?o VAT należy rozumieć szeroko. Pojęcie „odprzedaż" powinno być rozumiane jako nabycie pojazdów w celu dokonania dostawy towaru. Organy podatkowe uznawały tym samym prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie samochodów (nagród) wydawanych następnie uczestnikom loterii.

... ale czasem mają ?inne zdanie

Podatnicy powinni jednak wiedzieć, że stanowisko organów podatkowych w tej kwestii jest niejednolite. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 5 grudnia 2012 r. (ITPP2/443-1102/12/EK) miała bowiem przeciwne zdanie i uznała, że pełne odliczenie podatku naliczonego od nabytych samochodów osobowych dotyczy tylko takich przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów. W przedmiotowej sprawie przedmiotem działalności spółki była produkcja stolarki okiennej i drzwiowej, a nie odsprzedaż pojazdów. Zatem nabywane samochody nie będą przeznaczone do odsprzedaży, lecz na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej – w celu przekazania ich jako nagrody. Wobec tego – zdaniem IS w Bydgoszczy – spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia ?60 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych samochodów osobowych, nie więcej jednak niż 6000 zł (od każdego samochodu), jeżeli nie zajdą przesłanki wyłączające to prawo, określone w art. 88 ustawy o VAT.