W specjalnym raporcie firma doradcza KPMG oceniła, że do 2020 r. wartość nakładów polskich firm na badania i rozwój (B+R) wzrośnie do 35,6 mld zł z 14,4 mld zł w ubiegłym roku. Będzie to 1,6 proc. PKB, ale może nie osiągnąć zakładanego w unijnej strategii „Europa 2000" poziomu 1,7 proc. PKB.
Ankietowane przez KPMG firmy deklarują, że zwiększyłyby swoje nakłady na działalność badawczo-rozwojową, gdyby została wprowadzona ulga pozwalająca na zmniejszenie podatku należnego z tego tytułu. Taka zachęta byłaby skuteczna dla aż dziewięciu na dziesięć firm prowadzących lub zlecających B+R.
– Przy tak ambitnych celach zwiększania nakładów na badania i rozwój należałoby wprowadzić w Polsce, wzorem większości krajów OECD, ulgę w podatku dochodowym związaną z ponoszonymi przez przedsiębiorców nakładami na B+R – komentuje Kiejstut Żagun, dyrektor w dziale podatkowym KPMG.
Obowiązujące dziś ulgi wspierające innowacyjność są uważane za niewystarczające. Zakup nowych technologii pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania połowy kwoty wydanej na taki zakup. Można też zainwestować we własne badania i skorzystać z odliczenia podatkowego, ale pod warunkiem że firma uruchomi własne centrum badawczo-rozwojowe.
Badanie KPMG zostało przeprowadzone na próbie 487 działających w Polsce przedsiębiorstw zatrudniających minimum 50 osób.