Stan faktyczny
Spółka świadczy usługi dokonując analizy kredytowej na rzecz podmiotów zainteresowanych nabyciem usług od spółki. Wtedy zleceniodawca podejmuje decyzję czy udzielić kredytu bądź pożyczki. Działalność firmy w tym zakresie nie została precyzyjnie opisana przez nią samą we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Spółka zadała pytanie ministerstwu finansów: czy do świadczonych przez nią usług znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. czy spółka uprawniona jest do zastosowania zwolnienia do świadczonych przez siebie usług.
Według spółki świadczone przez nią usługi analizy kredytowej niewątpliwie są związane z usługami udzielania kredytów lub pożyczek, co wskazuje, że mogą być przedmiotem zwolnionym z opodatkowania na podstawie tego artykułu.
Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej uznał, że świadczone przez spółkę, na rzecz zainteresowanych podmiotów, usługi analizy kredytowej nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie tego artykułu, bowiem nie zostały spełnione wszystkie wymienione w przepisie przesłanki pozwalające objąć zwolnieniem usług.
O ile usługom świadczonym przez spółkę można przypisać cechy odrębnej całości i niezbędności do realizacji zwolnionych usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, o tyle nie można uznać ich za właściwe (specyficzne, charakterystyczne) wyłącznie dla tych usług. Podobnie zorganizowane usługi, czyli analizy finansowo-ekonomiczne, mogą być dokonywane również w innych celach niż tylko udzielanie kredytu, np. dla potrzeb ocenienia kondycji danego podmiotu w przypadku współpracy między kontrahentami, gdzie jeden z nich oczekuje pełnej informacji finansowej o drugim.
Spółka skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a ten uznał, że aby czynności podlegały zwolnieniu na podstawie tego przepisu muszą spełnić łącznie cztery przesłanki, tj. muszą one stanowić element zwolnionej usługi finansowej, muszą stanowić odrębną całość, muszą być właściwe oraz niezbędne do świadczenia zwolnionej usługi finansowej. Nie obejmuje ono jednak takich usług pomocniczych, które co prawda są związane ze zwolnioną usługą finansową, lecz nie stanowią jednego ze świadczeń dokonywanych w ramach takiej usługi.
Firma skierowała prośbę kasacyjną do NSA, a ten kazał na nowo rozpatrzeć sprawę.
W ocenie NSA, stan faktyczny nie był jednoznaczny, bo nieprecyzyjnie określono charakter podmiotów korzystających z usług spółki. Firma w swojej prośbie o interpretację napisała, że to "na podstawie wyników czynności spółki zleceniodawca podejmuje decyzję w kwestii udzielenia kredytu/pożyczki." Tym samym, zdaniem NSA, za uprawnioną można było przyjąć tezę spółki, że tylko podmioty udzielające kredytów/pożyczek zainteresowane są w zlecaniu usług w zakresie analizy kredytowej.
Wyrok, konkluzja
Tym razem WSA (sygnatura akt: I SA/Gd 1249/13) uznał, że interpretacja izby skarbowej narusza prawo. Sąd zauważył, że co prawda to składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tych faktów. Jednak organ interpretujący obowiązany jest stwierdzić czy wniosek jest napisany poprawnie, a jeśli nie, to zażądać uzupełnień lub wyjaśnień.
W tej konkretnej sprawie istotna jest kwestia określenia rodzaju podmiotów zlecających spółce dokonanie usług analizy kredytów.
Czytając wniosek spółki można przyjąć – uznał sąd – że usługi analizy kredytowej mogą być świadczone zarówno dla podmiotów udzielających kredytów/pożyczek, jak i dla podmiotów, które kredytów/pożyczek nie udzielają. W wydanej interpretacji zabrakło jednoznacznego określenia o jakich partnerów spółki chodzi.