O podpisaniu w Seulu 22 października zmian w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania poinformowało Ministerstwo Finansów. Zmiany mają m.in. dostosować polsko-koreańskie porozumienie do standardów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych.

Do umowy wpisano klauzulę tzw. ograniczenia korzyści umownych. Przewiduje ona, że korzyści wynikające z polsko-koreańskiej umowy nie będą stosowane, jeśli głównym celem przeniesienia akcji, wierzytelności lub praw w odniesieniu do wypłacanego dochodu będzie jedynie korzyść podatkowa.

– W praktyce jest to swoista klauzula obejścia prawa, zapobiegająca tworzeniu sztucznych struktur spółek dla unikania opodatkowania – komentuje Józef Banach, radca prawny z kancelarii InCorpore.

Dodano także przepis dotyczący tzw. spółek nieruchomościowych, czyli podmiotów, których więcej niż połowa majątku to nieruchomości. Zyski z przeniesienia własności akcji takich spółek mają być teraz opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości. Dziś podatek od tego rodzaju dochodów pobiera kraj, w którym ma siedzibę właściciel takiej spółki.

Nie będzie można tworzyć sztucznych struktur w celu skorzystania ze zwolnień

– Oznacza to, że trudniej będzie uciec od opodatkowania w sytuacjach, gdy np. deweloper z Korei pozbywa się nieruchomości w Polsce poprzez sprzedaż spółki będącej jej właścicielem – zauważa Józef Banach.

Nowe postanowienia umowy obniżają także stawkę podatku pobieranego u źródła dla należności licencyjnych z 10 proc. do 5 proc.

Nowa klauzula o wymianie informacji podatkowych zakłada, że jedno państwo nie może odmówić udzielenia ich tylko z tego względu, że nie ma w tym własnego interesu. Państwo poproszone o udzielenie informacji nie będzie mogło również tłumaczyć się tym, że takie dane ma bank czy inna instytucja finansowa albo że dotyczą one relacji właścicielskich w konkretnym podmiocie.

Zmiany wymagają jeszcze ratyfikacji przez parlamenty obu krajów. Dlatego wejdą w życie nie wcześniej niż z początkiem 2015 r.

Nowe przepisy umowy mogą mieć spore znaczenie dla rozwijającej się polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Południowokoreańskie firmy zainwestowały dotychczas w naszym kraju ponad 1,4 mld dolarów, a przywóz koreańskich towarów do Polski ma wartość około 4 mld dolarów rocznie.

—Paweł Rochowicz