Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny postanowił skierować pytanie prejudycjalne (wstępne) dotyczące tego, jak rozliczać w VAT koszty mediów związane z najmem.
Zaliczkowe koszty
Wątpliwości sędziów powstały na kanwie sprawy interpretacyjnej. Wnioskodawca to agencja mieszkaniowa, państwowa osoba prawna, która gospodaruje mieniem poprzez oddawanie nieruchomości w trwały zarząd, dzierżawę, najem, użyczenie. Jej wątpliwości dotyczyły odsprzedaży (refakturowania) usług o charakterze powszechnym oraz tzw. mediów (prądu,ogrzewania, wody czy wywozu śmieci). Agencja podkreśliła, że celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych przez nią wydatków na zakup usług czy energii na podmiot, który z nich faktycznie korzystał. Refakturowanie stosowane jest zwłaszcza do usług wynajmu lokali użytkowych, przy których agencja obciąża najemców za zużyte media. Obciążenie ma postać zaliczek, których wysokość określana jest w umowie, przy zastosowaniu stawki podatku właściwej dla dostarczanych mediów.
Na tym tle między fiskusem a podatniczką powstał spór o sposób rozliczenia VAT przy odsprzedaży mediów. Ostatecznie trafił on na wokandę NSA. Wczoraj jednak sąd kasacyjny go nie rozstrzygnął. Skład orzekający uznał bowiem, że do wydania orzeczenia niezbędne jest uzyskanie odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości UE.
Konkretnie o odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze dotyczy wykładni art. 14 ust. 1, art. 15 ust. 1 i art. 24 ust. 1 dyrektywy 112. Sąd zapytał, czy dochodzi do dostaw mediów (energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz usług wywozu nieczystości dostarczanych przez podmioty trzecie) przez wynajmującego na rzecz najemcy, który bezpośrednio je zużywa, podczas gdy stroną umów z dostawcami jest wynajmujący i przenosi na najemcę jedynie koszty ich poniesienia? A jeśli tak, to czy koszty mediów zużytych przez najemcę powiększają u wynajmującego podstawę opodatkowania (czynsz), o której mowa w art. 73 dyrektywy 112 z tytułu najmu.
Czy też może dostawy i usługi stanowią świadczenia odrębne od usługi wynajmu lokali?
Brak odpowiedzi
Co prawda, jak przypomniał sędzia NSA Roman Wiatrowski, Trybunał już zajmował się kwestią odsprzedaży mediów przy umowach najmu, ale w żadnym z wcześniejszych orzeczeń nie wypowiedział się, czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z usługą czy dostawą wynajmującego dla najemcy w zakresie, w jakim działa on tylko jako pośrednik. Postanowienie jest prawomocne.
sygnatura akt: I FSK 1389/12