Późniejsze otrzymanie spłaty należności również jest neutralne podatkowo.

– Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie potwierdza korzystne dla podatników stanowisko – ocenia Łukasz Bączyk, doradca podatkowy z Crido Taxand.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki osobowej po jej likwidacji. Nie jest też przychodem wartość innych otrzymanych składników majątku, ale jeśli podatnik np. sprzedaje  taki majątek, cena jest przychodem.

Podatnik CIT, przewidując, że w przyszłości może zostać wspólnikiem spółki osobowej (innej niż komandytowo-akcyjna), zapytał o ewentualne skutki jej likwidacji i otrzymania m.in. wierzytelności z tytułu pożyczek i sprzedaży nieruchomości.

Izba skarbowa odpowiedziała, że samo przejęcie wierzytelności jest neutralne, ale przychód powstanie w wyniku otrzymania należności od dłużników spłacających pożyczki i cenę nieruchomości. Podatnik argumentował, że bez znaczenia powinno być, czy dłużnicy dokonają płatności na rzecz likwidowanej spółki, czy też   później bezpośrednio na jego konto.

Zdaniem organu to jednak nie to samo.

– Uregulowanie wierzytelności podobnie jak sprzedaż spowoduje otrzymanie środków pieniężnych. Obie formy ich uzyskania należy zatem jednakowo traktować – uznała izba. – Jedyna różnica jest taka, iż dla sprzedaży ustawodawca wprowadził dodatkowe odesłanie: mówi o powstaniu przychodu.

– Nie można zgodzić się z takim rozszerzaniem, wbrew przepisom i na szkodę podatnika, definicji przychodu – komentuje Łukasz Bączyk.

Zdaniem eksperta organ podatkowy prawidłowo uznał, że wierzytelności są majątkiem, którego sprzedaż skutkowałaby powstaniem przychodu.

– Sąd się do tego przychylił, ale nie zgodził się z twierdzeniem, że spłata wierzytelności powinna być traktowana tak samo jak jej zbycie, co należy ocenić pozytywnie.

Łukasz Bączyk zwraca uwagę, że fiskus próbuje przeforsować opodatkowanie likwidacji spółek osobowych, szczególnie tych, które powstały wskutek przekształcenia spółek komandytowo-akcyjnych, wykorzystywanych w optymalizacjach podatkowych. Stanowisko organów jest jednak sprzeczne z wyraźnym brzmieniem przepisów.

sygnatura akt III SA/Wa 874/13