Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą dbać o prawidłowe udokumentowanie każdej transakcji. Przepisy ustawy o PIT i rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir wskazują, na podstawie jakich dokumentów można księgować koszty.

Przejazdy taksówkami związane z prowadzoną działalnością gospodarczą np. na spotkanie z klientem to powszechne zjawisko. Zgodnie z przepisami w takich przypadkach paragon nie jest uznany za dowód poniesienia wydatków, co w konsekwencji nie pozwala ująć udokumentowanego w ten sposób przejazdu taksówką jako kosztu uzyskania przychodu w pkpir.

Wydatki poniesione na przejazd taksówkami mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy zostaną udokumentowane fakturą VAT lub rachunkiem. Paragraf 12 ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wskazuje co prawda, że podstawą zapisów w pkpir mogą być także inne dokumenty, wymienione w § 13 i 14, ale wynika z nich, że paragony (odpowiednio opisane) mogą być podstawą zaksięgowania kosztów w pkpir, jeżeli dotyczą zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych.

Przykład

Przedsiębiorca, pan Liczygrosz, udał się taksówką osobową na spotkanie biznesowe z klientem. Po zakończonym kursie taksówkarz wydał klientowi paragon fiskalny za przejazd we wskazane miejsce.

Pan Liczygrosz wie, że paragon nie jest wystarczającym dowodem dokumentującym poniesiony przez niego wydatek, dlatego poprosił taksówkarza o wystawienie rachunku.

Pan Liczygrosz zaksięguje wystawiony rachunek w prowadzonej przez siebie podatkowej księdze przychodów i rozchodów w następujący sposób:

—Kamil Sikora, partner zarządzający, Biuro Rachunkowe Norwegian Finance