- W związku z udzieleniem rabatu, zamierzam wystawić kontrahentowi zagranicznemu zbiorczą, uproszczoną fakturę korygującą. W związku z tym, że faktura ta zostanie wystawiona do faktur w euro, zastanawiam się jaki kurs przeliczeniowy zastosować. Czy może to być kurs średni ważony wyliczony na podstawie kursów zastosowanych na korygowanych zbiorczo fakturach pierwotnych?

– pyta czytelnik.

Przepisy nie określają wprost według jakiego kursu należy przeliczać faktury korygujące. W przeszłości powodowało to wątpliwości co do właściwego sposobu postępowania. Od dłuższego czasu dominuje jednak stanowisko, że przy wystawianiu faktur korygujących do faktur w walutach obcych powinien być stosowany kurs pierwotny, tj. kurs właściwy dla korygowanej faktury.

Stanowisko takie reprezentują również organy podatkowe, czego przykładem mogą być: interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 maja 2010 r. (ITPP2/443-178/10/MD), interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2010 r. (ILPP2/443-540/10-3/MR) czy interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 maja 2012 r. (IPPP3/443-129/12-6/KT).

W drugiej ze wskazanych interpretacji czytamy, że „za prawidłowe należy uznać stanowisko wnioskodawcy, iż kwota na fakturze korygującej wykazana w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu, co kwota z faktury pierwotnej (korygowanej)".

Tylko przy podwyższeniu wartości

Od zasady tej istnieje tylko jeden wyjątek. Dotyczy on faktur korygujących wystawianych w związku z podwyższeniem ceny na skutek okoliczności niemożliwych do przewidzenia w momencie zawierania umowy i wystawienia faktury. W przypadkach takich – jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 2 marca 2010 r. (III SA/Wa 1665/09) – „dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na tej fakturze jest ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej".

Wyjątek ten nie ma jednak zastosowania w przedstawionej sytuacji, tj. w przypadku wystawienia zbiorczej, uproszczonej faktury korygującej dokumentującej rabat udzielony do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie (możliwość wystawiania takich faktur przewiduje § 13 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. o fakturach). Niestety, z przepisów ani z orzecznictwa nie wynika, aby w takim przypadku miał zastosowanie inny wyjątek od wskazanej na wstępie zasady.

Prowadzi to do wniosku, że przy wystawianiu faktur korygujących, o których mowa, podatnicy obowiązani są stosować kursy właściwe dla tych korygowanych faktur pierwotnych. Takie też stanowisko reprezentują organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 maja 2012 r. (IPPP3/443-190/12-2/LK), w której czytamy, że „gdy wnioskodawca wystawi zbiorczą fakturę korygującą do faktur z danego okresu rozliczeniowego, nie może przyjąć jednego kursu walut dla wszystkich pozycji korygowanych, lecz odrębnie do każdej pozycji odnoszącej się odpowiednio do korygowanej faktury pierwotnej".

Trzeba stosować zasadę ogólną

A zatem w przestawionej sytuacji nie może Pan zastosować kursu średniego ważonego wyliczonego na podstawie kursów zastosowanych na korygowanych zbiorczo fakturach pierwotnych. Nie ma przy tym znaczenia, że przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych na wskazany powyżej sposób jest znacznie bardziej czasochłonne.

Skoro przepisy nie określają szczególnego, uproszczonego sposobu przeliczania w takich przypadkach kwot wyrażonych w walutach obcych, to kwoty te powinny być przeliczane na zasadach ogólnych.

Ryzykowny wybór

Oczywiście, podatnicy mogą mimo to decydować się na stosowanie uproszczonego sposobu przeliczania zbiorczych faktur korygujących, np. wykorzystując kurs średni ważony wyliczony na podstawie kursów zastosowanych na korygowanych zbiorczo fakturach pierwotnych.

Podatnicy decydujący się na takie postępowanie muszą być jednak świadomi związanego z tym ryzyka, tj. tego, że wybrany przez nich sposób przeliczenia może zostać (choć oczywiście nie musi) zakwestionowany przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej.

—Tomasz Krywan doradca podatkowym