Polskie przepisy wprowadzające szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w VAT są niezgodne z unijną dyrektywą. Tak wczoraj stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE (sygnatura C-169/12).

Spór dotyczył rozliczenia firmy kurierskiej TNT, wyrok ma jednak znaczenie dla wszystkich przedsiębiorców z branży transportowej, spedycyjnej i budowlanej.

Przypomnijmy, że zgodnie z polską ustawą obowiązek podatkowy powstaje u nich z chwilą otrzymania zapłaty, nie później niż 30. dnia od wykonania usługi. Spółce TNT ta zasada mocno utrudniała rozliczenie, bo oprócz transportowych świadczyła też usługi pocztowe opodatkowane na zasadach ogólnych (obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, nie później niż siedem dni od wykonania usługi). Zależało jej, aby wszystkie rozliczać tak samo. Fiskus się na to nie zgodził.

Dyrektywa nie pozwala

-  Sąd unijny uznał, że przepis każący wykazać VAT dopiero w miesiącu (lub kwartale), w którym upłynęło 30 dni od wykonania usługi (chyba że nastąpiła zapłata), jest niezgodny z dyrektywą 2006/112/WE – mówi Małgorzata Militz, doradca podatkowy z kancelarii MMR Consulting, jeden z pełnomocników TNT.

Jakie będą skutki orzeczenia?

– Skoro przepis jest nieprawidłowy, firmy transportowe i budowlane rozliczają się na zasadach ogólnych – tłumaczy Marcin Brzezin, doradca podatkowy w kancelarii Crido Taxand. – Wiele firm już tak robiło, ryzykując spór z fiskusem, a nawet ponosząc konsekwencje odwagi w postaci odsetek. Okazało się, że mieli rację. Konsekwencji nie mogą też ponieść przedsiębiorcy, którzy odprowadzali VAT tak jak nakazywały polskie przepisy – dodaje Małgorzata Militz.

Skutki wyroku

Tobiasz Dolny, starszy konsultant w kancelarii FL TAX twierdzi, że jest możliwa odważniejsza interpretacja wyroku.

– Ponieważ TSUE uznał, że wprowadzenie okresu, po upływie którego podatek staje się wymagalny, jest niezgodne z dyrektywą, firmy mogą wykazywać VAT dopiero kiedy dostaną zapłatę. Ta część przepisu nie budzi bowiem zastrzeżeń – mówi ekspert. Zastrzega jednak, że fiskus może się nie zgodzić na takie odraczanie rozliczenia.

Polskie regulacje już niedługo się zmienią.

– 1 stycznia 2014 r. wchodzi nowelizacja przepisów mówiących o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego – wyjaśnia Brzezin. – Usługi transportowe będą wykazywane na zasadach ogólnych.

– Z wyroku TSUE wynika jednak, że część przepisów nowelizacji będzie musiała zostać zmieniona – dodaje Zdzisław Modzelewski, drugi z doradców podatkowych reprezentujących TNT.