Dlaczego upoważnienie jest tak istotne? Podpisanie aktu administracyjnego w sprawie podatkowej przez osobę, która działała bez upoważnienia, a więc nie miała stosownego upoważnienia, skutkuje uznaniem tego rozstrzygnięcia za wydane z rażącym naruszeniem prawa, które powoduje nieważność takiego rozstrzygnięcia.

Należy więc uznać, że działanie pracownika bez upoważnienia organu ma znamiona rażącego naruszenia prawa, które powoduje nieważność danej czynności, a decyzja wydana bez takiego upoważnienia jest nieważna (wyrok NSA z 17 stycznia 1989 r., I SA 1019/88).

Decyzja administracyjna nie jest nieważna tylko dlatego, że została podpisana przez zastępcę naczelnika urzędu skarbowego lub wicedyrektora izby skarbowej bez wyraźne- go powołania się na odpowiednie upoważnienie naczelnika urzędu lub dyrektora izby.

W przypadku wątpliwości należy odnieść się do regulaminu (lub innego podziału czynności w danym urzędzie), w którym są uregulowane kwestie upoważnienia do działania w imieniu organów administracji skarbowej (wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 1996 r., III RN 8/96).