Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa (sygn. akt II FSK 1770/11), który nie chciał przyznać podmiotowości podatkowej niepublicznemu zakładowi opieki zdrowotnej (nzoz) utworzonemu przez spółkę.

Spór w sprawie rozpoczął wniosek o interpretację. Szpital powiatowy – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wyjaśnił, że utworzył nzoz. Podkreślił, że stanowi on wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym, funkcjonalnym oraz księgowo-finansowym jednostkę organizacyjną. Ponadto zakład posiada własną, odmienną nazwę i szczególny zakres działania, tj. świadczenie usług ochrony zdrowia. Spółka zapytała m.in., czy nzoz ma prawo do zwolnienia z art. 17 ust. 4 ustawy o CIT przewidzianego dla dochodu uzyskiwanego z tytułu świadczenia usług ochrony zdrowia, w związku z przeznaczeniem go na cele ochrony zdrowia.

Fiskus odpowiedział, że nie. W jego ocenie zakład utworzony przez wnioskodawcę nie jest osobnym podatnikiem CIT. Nie musi występować  o własny numer NIP ani składać osobnych zeznań podatkowych. W związku z tym nie ma też prawa do zwolnienia podatkowego. Organ podatkowy wyjaśnił ponadto, że ze zwolnienia nie może też korzystać założyciel, bo wykonuje usługi medyczne za pośrednictwem  nzoz.

NZOZ jako odrębny podatnik powinien dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego

Spółka zaskarżyła interpretację do sądu i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że utworzony przez firmę zakład jest odrębnym od niej podatnikiem CIT. Sąd zwrócił uwagę, że we wniosku wskazano szczegółowo, na czym będzie polegać wyodrębnienie nzoz  pod względem prawnym, organizacyjnym, funkcjonalnym oraz księgowo-finansowym, (m.in. odmienna nazwa, zakres działania, wpis do rejestru zoz, odrębny statut i regulamin, wyodrębnienie składników majątkowych). Jego zdaniem takie wyodrębnienie pozwala na przyjęcie, że utworzony przez spółkę zakład stanowi jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, która zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o CIT jest podatnikiem.

Korzystne dla nzoz stanowisko ostatecznie potwierdził też sąd kasacyjny. W ocenie NSA dla ustalenia, czy nzoz jest samodzielnym podatnikiem CIT, najistotniejsze jest jego odpowiednie wyodrębnienie pod względem majątkowym i osobowym. Jak podkreślił sędzia sprawozdawca Bartosz Wojciechowski, chodzi m.in. o takie cechy, jak zdolność prawna, odrębna struktura organizacyjna, odrębna gospodarka finansowa i majątek. A skoro nzoz jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, to ma prawo do zwolnienia podatkowego. Wyrok jest prawomocny.