Ministerstwo Finansów zamyka kolejną furtkę optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem struktur międzynarodowych.
Projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT z 30 kwietnia przewiduje opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez spółki z siedzibą lub zarządem na terytorium krajów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową.
Obowiązek odprowadzenia daniny, zgodnie z planami ministerstwa, będzie spoczywał na polskim podatniku (osobie fizycznej lub spółce) proporcjonalnie do posiadanych udziałów uprawniających do zysków zagranicznej spółki kontrolowanej.
Oprócz udziałowców podmiotów z rajów podatkowych analogiczne regulacje będą dotyczyły spółek z pozostałych państw, w których stawka daniny jest niższa o 1/4 od polskiej. W tym wypadku podatek zapłacą jedynie udziałowcy dysponujący istotnym wpływem (liczonym na podstawie udziałów lub praw głosu) na decyzje ekonomiczne spółki.
Planowana regulacja ma znaleźć zastosowanie wyłącznie do udziałowców zagranicznych spółek, gdy minimum połowa ich przychodów będzie pochodzić z tzw. źródeł pasywnych, czyli np. dywidend, odsetek, poręczeń, praw autorskich.
Minimalny próg przychodów zagranicznej spółki, po przekroczeniu którego polski podatnik będzie musiał zapłacić daninę, to równowartość 250 tys. euro.
Termin wejścia w życie noweli ministerstwo przewiduje na początek stycznia 2014 roku. Nowe regulacje mają mieć zastosowanie od początku roku podatkowego zagranicznej spółki, rozpoczętego w trakcie obowiązywania zmienionych przepisów.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe