CIT-8/O służy również – w części B.2 – wykazaniu i rozliczeniu strat podatkowych z lat poprzednich. Strata podatkowa podlega odliczeniu od dochodów uzyskanych w kolejnych pięciu latach podatkowych, z tym że w danym roku można odliczyć nie więcej niż 50 proc. straty. W związku z tym w części B.2. CIT-8/O możliwe jest wykazanie straty tylko z pięciu lat podatkowych, przy czym należ podać:
- kwotę straty za dany rok,
- kwotę, w jakiej stratę podatnik odliczył w poprzednich latach,
- kwotę przypadającą do odliczenia w bieżącym roku, oraz
- w poz. 41 – sumę strat odliczanych w danym roku.
O kolejności odliczenia strat decyduje podatnik. Jednak ze względu na ograniczenia w jej odliczeniu (wyłącznie pięć kolejnych lat podatkowych) racjonalnym działaniem jest odliczenie strat, zaczynając od najstarszej straty z pięciu lat wstecz.
Kwotę straty w granicach odliczeń (50 proc. w kolejnych pięciu latach podatkowych) odlicza się do wysokości dochodu podatkowego, pomniejszonego o dochody wolne od podatku. Oznacza to, że de facto stratę odlicza się od dochodu opodatkowanego, po wyłączeniu z niego dochodów zwolnionych. Sumę odliczanych w danym roku strat przenosi się z CIT-8/O przez sumę z poz. 49 do poz. 41 CIT-8 (razem odliczenia od dochodu).
Przy odliczeniu straty należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z art. 7 ust. 3 ustawy o CIT: nie odlicza się strat z lat poprzednich, w przypadku strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.