- Najemca lokalu użytkowego zarzuca spółdzielni mieszkaniowej, że na fakturze specyfikuje jako osobne pozycje czynsz najmu (VAT 23 proc.) i podatki (23 proc.). Zgodnie z umową spółdzielnia obciąża kwotę za najem i podatek od nieruchomości obowiązującą stawką VAT w danym roku.
Najemca wystosował jednak pismo do spółdzielni, że nie można specyfikować pozycji „podatek od nieruchomości" (23 proc.), tylko należy wkalkulować go w stawkę najmu, a jeśli nie, to spółdzielnia powinna obciążyć go notą obciążeniową za podatek od nieruchomości nie doliczając VAT. Czy zawarte w umowie spółdzielni z najemcą zapisy o odrębnym rozliczaniu podatku od nieruchomości mają uzasadnienie do stosowania stawki VAT 23 proc.? Czy spółdzielnia prawidłowo specyfikuje na fakturze jako osobne pozycje: czynsz najmu i podatek od nieruchomości?
Dopóki minister finansów nie ustali jednoznacznie w interpretacji ogólnej (lub nie zrobi tego Naczelny Sąd Administracyjny w podjętej w tej sprawie uchwale), że wszystkie koszty poboczne zawsze muszą być składnikiem usługi głównej (np. najmu, dzierżawy) i powinny być bez wyjątku opodatkowane tak jak ta usługa, to nadal przy wystawianiu faktur VAT ważne będą ustalenia znajdujące się w umowie najmu zawartej pomiędzy jej stronami (patrz np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 października 2012 r., III SA/Wa 25/12).
Prawidłowe jest zatem, że na fakturze spółdzielnia specyfikuje jako osobne pozycje czynsz najmu (VAT 23 proc.) oraz podatek od nieruchomości (VAT 23 proc.), gdyż tak właśnie stanowi umowa najmu.
Oczywiste jest, że aby każdorazowo nie „drażnić' najemcy pozycją, gdzie wylicza się VAT od podatku od nieruchomości (występującego tutaj w roli składnika czynszu najmu), lepiej go zawrzeć w kwocie tego czynszu. Nie jest to jednak konieczne. Lepiej przecież wiedzieć najemcy z samej faktury co składa się na całkowitą płatność z tytułu najmu. Znajduje to potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (np. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 czerwca 2012 r., ITPP1/443-301/12/BJ, gdzie organ ten stwierdził „Wszystkie składniki czynszu dzierżawnego, w tym podatek od nieruchomości stanowią elementy cenotwórcze usługi, jaką (...) wykonuje na rzecz użytkownika budynku i w konsekwencji należy zastosować jednolitą stawkę podatku w odniesieniu do całości kwoty należnej. (...) zobowiązany jest zatem traktować równowartość podatku od nieruchomości, jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi, a zatem do wliczenia do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług również elementu kalkulacyjnego, jakim jest podatek od nieruchomości, którym obciążany jest odpowiednio dzierżawca").