Naczelny Sąd Administracyjny uznał ostatnio, że przepis art. 22g ust. 13 ustawy o PIT nie znajduje zastosowania, gdy wspólnik spółki jawnej przejmuje środki trwałe po zlikwidowanej spółce (II FSK 2607/10).

Z przepisów art. 22g ust. 13 ustawy o PIT wynika, że amortyzacja ma być kontynuowana m.in. po zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo po zmianie wspólników spółki niebędącej osobą prawną. Należy przy tym zauważyć, że od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje przepis art. 22g ust. 14c ustawy o PIT. Nakazuje on kontynuację amortyzacji, gdy wspólnik – zaczynający działalność – otrzymuje środki trwałe po zlikwidowanej spółce osobowej bądź gdy występuje z takiej spółki.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do składników majątku wprowadzonych przez spółkę niebędącą osobą prawną do ewidencji środków trwałych do 31 grudnia 2010 r. zastosowanie mają zasady amortyzacji obowiązujące na dzień wprowadzenia ich do ewidencji. Oznacza to konieczność stosowania przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2011 r. także do amortyzacji środków trwałych pozostałych po likwidacji spółki bądź po wystąpieniu z niej wspólników.

Wspólnik, wnosząc składniki majątkowe do spółki, zakłada pewne konsekwencje prawne związane z ich wycofaniem ze spółki w następstwie jej likwidacji bądź wystąpienia ze spółki. Te właśnie oczekiwania muszą być uwzględnione przez powołane przepisy przejściowe.

W konsekwencji należy uznać, że do środków trwałych wprowadzonych do spółki osobowej przed 1 stycznia 2011 r., a następnie przekazanych po tej dacie wspólnikowi w następstwie likwidacji spółki bądź wystąpienia z niej zastosowanie znajdują stare metody ustalania ich wartości początkowej (to znaczy od wartości rynkowej).

—not. olat

Autor jest doradcą podatkowym, wspólnikiem w kancelarii EOL