- Jestem właścicielem biura rachunkowego. Kontrahentów, którzy prowadzą księgę przychodów i rozchodów rozliczam w domu. Zgodnie z umową sam odbieram od nich dokumenty. Prowadzę też księgowość spółki z o.o. Usługę tę wykonuję w jej siedzibie – zwykle dwa dni w tygodniu. Do klientów dojeżdżam firmowym samochodem. Oprócz niego planuję kupić rower (być może elektryczny). Zastąpi on auto, gdy pogoda na to pozwoli. Czy taki wydatek jest kosztem? Czy mogę odliczyć VAT?

– pyta czytelnik.

Przepisy o podatku dochodowym nie zawierają ograniczeń dotyczących zaliczania do kosztów wydatków na rower. W ustawie o VAT również nie znajdziemy żadnych przepisów szczególnych dotyczących odliczania podatku naliczonego zawartego w jego cenie. Decydują więc zasady ogólne.

Definicja kosztów zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT). Skoro więc rower będzie wykorzystywany do dojazdów do klientów, to spełnia kryteria wynikające z tego przepisu. Zgadzają się z tym organy podatkowe. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 marca 2008 r. (ITPB1/415-802/08/MM).

Pytanie zadał prowadzący działalność gospodarczą lekarz, który przyjmuje pacjentów w czterech gabinetach lekarskich w różnych miejscach miasta. Co do zasady dojeżdża do nich samochodem używanym na podstawie umowy leasingu. W okresie wiosenno-letnim chciałby jednak jeździć do gabinetów rowerem. Odległości między nimi są bowiem niezbyt duże, a przejazd samochodem ze względu na korki trwa dłużej, niż pokonanie tej samej trasy na dwóch kółkach.

Izba zgodziła się, że wydatek na rower może zostać zaliczony do kosztów. Wskazała, że „sam fakt użytkowania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup roweru. (...) aby omawiany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi zaistnieć związek przyczynowy określony w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Natomiast wykazanie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a wykonywaną działalnością gospodarczą oraz jego wpływ na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów spoczywa na podatniku”.

Dalej izba wyjaśnia, że jeśli wartość roweru przekracza 3500 zł, to co do zasady podlega on amortyzacji.

Nowe firmy i mali podatnicy mogą jednak od razu zaliczyć do kosztów także droższe rowery. Wynika to z art. 22k ust. 7 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala na jednorazowe zaliczenie do kosztów równowartości

50 tys. euro. Jest to limit roczny i na 2012 r. wynosi 222 tys. zł. Możliwość ta dotyczy m.in. wszystkich środków transportu z wyjątkiem samochodów osobowych. Prawo zastosowania tego przepisu do roweru potwierdza odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2010 r. (IPPB1/415-252/10-2/ES).

Nie ma również przeszkód, aby odliczyć VAT wynikający z faktury za rower (oczywiście pod warunkiem, że jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej). Zgodziła się z tym Izba Skarbowa w Warszawie w odpowiedzi z 8 czerwca 2010 r. (IPPP3/443-271/10-2/KG/SM).

Pytanie zadał przedsiębiorca, który wykonuje opodatkowane VAT usługi doradztwa podatkowego. Ma zamiar kupić rower, którym będzie dojeżdżał do klientów, sądów i urzędów. Izba zgodziła się, że w tej sytuacji znajdzie zastosowanie tylko art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego zasada, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony. Wyjaśniła, że w sytuacji opisanej w pytaniu istnieje pośredni związek zakupu z działalnością przedsiębiorcy. To wystarczy, aby odliczyć zawarty w nich VAT.

Warto podkreślić, że takie same zasady będą dotyczyć rowerów elektrycznych. Ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą bowiem pojazdów samochodowych. Z orzecznictwa wynika, że decyduje ich definicja zawarta w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Z zgodnie z nią pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego).

Rowerem jest natomiast pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Oznacza to, że rower (nawet elektryczny) nie jest pojazdem samochodowym. Nie dotyczą go więc ograniczenia w odliczaniu VAT.