„Budujemy i nie tylko" sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zatrudnia łącznie 85 pracowników, z czego 16 w umowie ma wpisane miejsce wykonywania pracy w oddziale w Sieradzu. Spośród nich 13 zawarło ze spółką umowę o pracę, a trzy umowę-zlecenie. W jaki sposób spółka powinna wypełnić formularz CIT-ST?

Duże przedsiębiorstwa, będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, rzadko ograniczają się do zatrudniania pracowników wyłącznie z jednej gminy. Na spółkach, które mają oddziały na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, ciąży obowiązek składania informacji CIT-ST („Informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych") wraz z załącznikiem CIT-ST/A („Informacja o zakładach/oddziałach").

Zawiera ona wykaz zakładów oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych oddziałach ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone.

Jaki jest cel

Formularze CIT-ST są przez podatników mniej znane, a obowiązek ich składania jest traktowany po macoszemu. Jest to niesłuszne podejście, ponieważ zaniedbanie składania tych informacji może powodować powstanie odpowiedzialności karno- skarbowej po stronie zarządu.

Głównym celem składania informacji CIT-ST oraz CIT-ST/A jest umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego określenia, jaka część dochodu z tytułu udziału we wpływach z CIT powinna być przekazywana do budżetu jednostki, na obszarze której znajduje się oddział (zakład), proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych w nim na podstawie umowy o pracę. Dlatego liczba pracowników wykonujących pracę na terenie danej gminy warunkuje poprawne ustalenie kwoty podatku należnego zarówno dla gminy, jak i (przede wszystkim) dla powiatu czy województwa.

Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka właściwa dla siedziby podatnika. O istnieniu zakładu w tym rozumieniu decydują zatem zapisy umowy o pracę zawartej z konkretnym pracownikiem.

Gdy określone miejsce wykonywania pracy nie jest organizacyjnie wyodrębnionym zakładem, podatnik ma obowiązek złożenia formularza CIT-ST, nie składa natomiast druku CIT-ST/A. Wynika to m.in. z konstrukcji formularza CIT-ST/A, w którym należy podać m.in. datę rozpoczęcia działalności (a nie zatrudnienia pracownika), adres zakładu (zawierający m.in. nazwę ulicy, nr domu, nr lokalu, kod pocztowy), nazwę pełną i skróconą oddziału.

Praca w domu

Dlatego gdy pracownik wykonuje pracę na terenie nieruchomości, która nie jest wyodrębnionym organizacyjnie zakładem ani jego zorganizowaną częścią (np. pracuje z domu), na spółce ciąży obowiązek złożenia wyłącznie informacji CIT-ST, bez załącznika CIT-ST/A.

Konsekwencją tego jest konieczność raportowania nie tylko klasycznych zakładów (np. filii i oddziałów spółek położonych w różnych miejscowościach), ale także wskazanie w formularzu pracowników świadczących pracę np. w domu położonym na terenie jednostki samorządu terytorialnego innej niż ta, w której znajduje się siedziba spółki.

Na obszarze kilku gmin

Czasami wskazanie konkretnego miejsca wykonywania pracy nie jest możliwe, ponieważ w umowie o pracę wskazany jest np. obszar dwóch gmin. Nastręcza to dużo problemów praktycznych, gdyż informacja

CIT-ST nie wprowadza możliwości podania pracowników, dla których miejsce wykonywania pracy znajduje się na terenie większym niż gmina. Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych twierdzą, że gdy praca wykonywana jest w więcej niż jednym miejscu pracy, rozstrzyga to, w jakim miejscu pracownik ją najczęściej wykonuje.

Dopiero gdy takie ustalenie nie jest możliwe, pracownicy powinni być zaliczeni do gminy, na której terenie mieści się siedziba pracodawcy. Zatem gdy miejsce pracy pracownika zostanie zakwalifikowane jako siedziba pracodawcy, nie ma obowiązku sporządzania informacji CIT-ST.

Jak poprawnie wypełnić informację

Miejsce świadczenia pracy musi być określone w umowie o pracę. Dlatego umowy-zlecenia zawarte przez spółkę „Budujemy i nie tylko" nie powinny być brane pod uwagę podczas przygotowywania danych do informacji CIT-ST. Spółka zobowiązana jest zatem do złożenia deklaracji CIT-ST, w której wymieni miejsce położenia zakładu (czyli Sieradz) oraz liczbę osób tam zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (tj. 13 pracowników). Z racji tego, że zakład ten jest organizacyjnie wyodrębnioną jednostką, spółka będzie musiała złożyć także załącznik CIT-ST/A, w którym wykaże dane identyfikacyjne oraz adres zakładu.

Spółka powinna złożyć informację CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według jej siedziby (w Warszawie).

Obowiązkowo stosowna informacja dotycząca 2011 r. powinna być złożona:

- w terminie wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc roku podatkowego (czyli do 20 lutego 2011 r.) – spółka powinna wykazać w niej stan zatrudnienia w poszczególnych zakładach na koniec stycznia danego roku,

- łącznie z rocznym zeznaniem podatkowym (czyli do 31 marca 2012 r., skoro rok podatkowy spółki pokrywa się z kalendarzowym) – należy wykazać w niej stan zatrudnienia w podziale na zakłady za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Gdyby w trakcie roku podatkowego nastąpiły zmiany stanu zatrudnienia wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego w liczbie zatrudnionych ogółem, spółka powinna składać stosowne informacje CIT-ST także w trakcie roku. Czyli w praktyce, jeśli zmiany następują co miesiąc – takie informacje należy składać za każdy miesiąc w terminie wpłat zaliczek na CIT.

Podstawa prawna:

- art. 10 ust. 1, 3, 4 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 203, poz. 1966)

- art. 28 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym o osób prawnych; dalej ustawa o CIT (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 74 poz. 397 ze zm.)

Autorka jest konsultantką w dziale prawnopodatkowym PwC