Jakie błędy najczęściej popełniają podatnicy CIT przy wypełnianiu zeznania rocznego?

Odpowiada Jan Wacławek dyrektor w zespole Tax Management & Accounting Services w dziale prawnopodatkowym PwC:

Zacznijmy może od samych formularzy. Zdarza się bowiem, że podatnicy składają tylko formularz CIT-8, a zapominają o załącznikach. Najczęściej przyczyną kłopotów jest druk CIT-ST. Składają go firmy, które mają co najmniej jeden oddział (zakład) w innej gminie niż siedziba firmy. Problem w tym, że nie chodzi o zakłady lub oddziały w powszechnym rozumieniu tego słowa.

Z ustawy o CIT wynika, że wystarczy zatrudnienie jednego pracownika, który zgodnie z zawartą z nim umową wykonuje pracę na obszarze innej gminy niż gmina właściwa dla siedziby firmy. Już wtedy powstaje obowiązek wypełnienia załącznika CIT-ST.

W praktyce kiedy najczęściej pojawiają się takie sytuacje?

Przykładem jest zatrudnienie przedstawiciela handlowego na podstawie umowy o pracę. Jeśli z umowy wynika, że wykonuje on pracę na terenie jednego lub kilku województw, to trzeba to uwzględnić w formularzu CIT-ST.

Czy wówczas należy w nim wymienić wszystkie gminy z tych województw?

Nie. Wtedy podaje się gminę, w której pracownik najczęściej wykonuje swoje obowiązki. Może to być np. gmina, w której znajduje się najwięcej kontrahentów obsługiwanych przez danego przedstawiciela handlowego, lub gmina, gdzie on mieszka (gdy część obowiązków wykonuje w domu).

O jakich innych załącznikach zapominają podatnicy?

Zdarza się, że nie przekazują formularza CIT-D. Należy w nim wykazać darowizny i dane podmiotów, do których one trafiły. Jeśli spółka przekazuje je sporadycznie, to pamięta jedynie o wykazaniu odpowiedniej kwoty w formularzu CIT-8/O. Tymczasem urzędy skarbowe z każdym rokiem bardziej interesują się darowiznami, a w razie przekazania darowizny wypełnienie formularza CIT-D jest niezbędne. Nie zaszkodzi też dołączenie do zeznania kopii umowy darowizny i przelewu bankowego. Co prawda przepisy nie nakładają takiego obowiązku, ale dzięki temu możemy uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym. Przy weryfikacji zeznania bardzo często wymagają one bowiem tych dokumentów.

Przekazane darowizny wykazujemy więc w CIT-8/O i CIT-D. Kiedy jeszcze należy złożyć te formularze?

Załącznik CIT-D składają także otrzymujący darowizny. Są to jednak zwykle różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Darowizny dostają więc dość często i nie zapominają o tym obowiązku. Warto natomiast pamiętać, że CIT-8/O czasem musi wypełnić firma, która nie korzystała z żadnych ulg lub odliczeń. W pozycji 71 i 72 trzeba bowiem wykazać wysokość wypłaconego nierezydentom wynagrodzenia, od którego pobrano podatek u źródła (lub skorzystano z odpowiedniego zwolnienia), i kwotę tego podatku. Jeśli jest to jedyna informacja w CIT-8/O (firma nie korzysta z żadnych odliczeń), to podatnicy często zapominają o tym druku.

Jest to bowiem powielenie informacji wykazywanych w informacji IFT-2/IFT-2R (choć trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach formularze te trafiają do różnych urzędów skarbowych).

Błędy o których rozmawiamy, nie wpływają na kwotę zobowiązania, którą podatnik musi zapłacić. Czy mimo to urzędy skarbowe karzą za nie podatników?

Nałożenie kary za niezłożenie formularza w ustawowym terminie jest możliwe. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z kodeksem karnym skarbowym każde niezłożenie deklaracji jest wykroczeniem. Organy podatkowe oczywiście biorą pod uwagę, że nie zachodziło tu niebezpieczeństwo uszczuplenia podatku, ale i tak osoba odpowiedzialna za złożenie deklaracji musi się liczyć z możliwością zapłaty nawet kilkuset złotych mandatu.

—rozmawiał Konrad Piłat