Wątpliwości podatnika w tej sprawie rozwiała interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 listopada 2011 r. (IPPP2/443-998/11-2/KAN). Zwróciła się o nią spółka świadcząca usługi telekomunikacyjne (telefonii stacjonarnej oraz dostępu do sieci Internet). Planowała uzyskać akceptację klientów w formie elektronicznej za pomocą systemu IVR, umożliwiającego interaktywną obsługę osoby dzwoniącej.

Wystarczy nacisnąć klawisz

Abonent dzwoniłby pod numer infolinii. Gdyby wyraził zgodę na wystawienie e-faktury, konsultant przełączałyby go do systemu IVR w celu potwierdzenia wybranej formy fakturowania. Możliwe byłoby też bezpośrednie wyrażenie zgody abonenta na otrzymywanie e-faktur, poprzez łączenie się z system IVR z pominięciem konsultanta. W pierwszej kolejności następowałaby weryfikacja tożsamości użytkownika (przez podanie unikalnych dla danego abonenta danych).

Następnie podczas sesji w systemie IVR abonent, słysząc komunikaty głosowe i korzystając z klawiatury telefonu, dokonywałby wyboru poszczególnych opcji. Jeden z dostępnych komunikatów miałby treść, zgodnie z którą abonent wyraża zgodę na wystawianie i przesyłanie przez spółkę faktur w formie elektronicznej. Naciskając właściwy klawisz w aparacie tonowym, abonent wyrażałby na to zgodę.

Komunikacja elektroniczna

Spółka powołała się na art. 61 § 2 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej uznaje się za złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. Wskazała, iż z piśmiennictwa wynika, że przepis ma zastosowanie do oświadczeń woli wyrażonych w postaci elektronicznej, które są przesyłane do adresata przy wykorzystaniu sieci teleinformatycznej, a w szczególności Internetu i poczty elektronicznej.

Przy czym kodeks cywilny nie definiuje pojęcia sieci teleinformatycznej. Zostało ono zdefiniowane w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. System teleinformatyczny jest systemem opierającym się na przekazie danych za pomocą sieci telekomunikacyjnych. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną system, oprócz możliwości wysyłania i odbierania danych za pomocą sieci telekomunikacyjnych, obejmuje również funkcję przechowywania i przetwarzania danych.

Jego działanie opiera się na tzw. sieciach telekomunikacyjnych. Są nimi urządzenia telekomunikacyjne i linie telekomunikacyjne zestawione i połączone w sposób umożliwiający przekaz sygnałów pomiędzy określonymi zakończeniami sieci, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną (art. 2 ust. 20 ustawy z 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne).

System teleinformatyczny działa poprzez sieci telekomunikacyjne, ale za pomocą tzw. urządzenia końcowego (art. 2 ust. 25 prawa telekomunikacyjnego). Przykładem takiego urządzenia będzie modem lub tzw. urządzenie SDI pozwalające użytkownikowi podłączyć się do Internetu lub aparat telefoniczny pozwalający korzystać z usług telefonii komórkowej.

System IVR, jako system stosowany w telekomunikacji, umożliwiający interaktywną obsługę osoby dzwoniącej, spełnia definicję systemu teleinformatycznego w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W konsekwencji wyrażenie akceptacji za pomocą systemu IVR, co do wystawiania i przesyłania faktur elektronicznych należy uznać za zgodne z § 3 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2010 r.

Izba potwierdziła, że proponowane przez spółkę formy wyrażania akceptacji na przesyłanie e-faktur spełniają warunki rozporządzenia.

Regulamin sklepu

W innej interpretacji – z 14 listopada 2011 r. (IPPP1-443-1241/11-3/EK) – warszawska Izba Skarbowa uznała, że akceptacja e-fakturowanie może też wyglądać w ten sposób, że przedsiębiorca „umieści stosowny zapis w regulaminie prowadzonego sklepu internetowego oraz w regulaminie sprzedaży przez serwis Allegro.pl, w myśl którego odbiorca, akceptując regulamin, wyrażałby zgodę na otrzymanie faktur oraz faktur korygujących w formie elektronicznej na swój adres e-mailowy”

Podstawa prawna

rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU nr 249 poz. 1661)

Więcej na temat e-fakturowania w styczniowym Vademecum Podatki i Księgi w Firmie pt." Firma w Internecie: e-handel, e-faktury, e-deklaracje", które będzie dołączone do jutrzejszej "RZ" (dostępne tylko dla prenumeratorów)

.