Zarejestrowany wysyłający to nowa instytucja wprowadzona do ustawy akcyzowej 1 września 2010. Daje możliwość przemieszczenia wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru z miejsca importu do składu podatkowego w Polsce. W praktyce ogranicza uprawnienia składów podatkowych.
Zarejestrowanym wysyłającym jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu (czyli miejsca, w którym znajdują się importowane wyroby akcyzowe w momencie dopuszczenia do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego) do składu podatkowego położonego na terytorium kraju z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Na podstawie przepisów o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym do 1 września 2010, procedura zawieszenia poboru akcyzy w przypadku importu wyrobów akcyzowych i przemieszczenia ich do składu podatkowego na terytorium kraju była w praktyce stosowana bezpośrednio przez prowadzącego skład podatkowy.
Jednym z założeń, jakie towarzyszyło wprowadzeniu instytucji zarejestrowanego wysyłającego, było umożliwienie także innym podmiotom stosowania tej procedury.
W praktyce jednak organy interpretują nowe regulacje w taki sposób, że prowadzący skład podatkowy zamierzając importować wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązany jest uzyskać zezwolenie na ich wysyłanie jako zarejestrowany wysyłający. Warunki, jakie powinien spełnić przedsiębiorca, i informacje, jakie powinien zawierać wniosek, określone są wprost w przepisach.
Oznacza to, że prowadzący skład podatkowy, który zamierza importować wyroby akcyzowe i przemieszczać je do swojego składu podatkowego, musi zarejestrować się jako zarejestrowany wysyłający. W tym celu powinien też złożyć dodatkowe zabezpieczenie akcyzowe oprócz tego wykorzystywanego w działalności samego składu, co będzie się też wiązać się z koniecznością prowadzenia odrębnych kart do saldowania.
Ponadto zobowiązany będzie prowadzić jako zarejestrowany wysyłający ewidencję wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu do składu podatkowego.
Trzy etapy
Jak w praktyce przebiega przemieszczenie importowanych wyrobów z zawieszonym obowiązkiem uiszczenia akcyzy przez zarejestrowanego wysyłającego, który równocześnie ma status składu podatkowego? Zarejestrowany wysyłający nie jest uprawniony do magazynowania wyrobów akcyzowych. Oznacza to, że import wyrobów i wprowadzenie ich do składu podatkowego będzie odbywać się etapowo.
Etap I:
Obciążenie zabezpieczenia akcyzowego zarejestrowanego wysyłającego przed dopuszczeniem wyrobów do obrotu.
Etap II:
Przemieszczenie wyrobów przez zarejestrowanego wysyłającego do prowadzonego składu podatkowego.
Etap III:
Wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego, zwolnienie zabezpieczenia zarejestrowanego wysyłającego po uzyskaniu potwierdzenia odbioru tych wyrobów przez ich odbiorcę (czyli skład podatkowy) oraz obciążenie zabezpieczenia akcyzowego składu podatkowego.
Elżbieta Lis, doktor nauk prawnych, doradca podatkowy w kancelarii KSP Legal stowarzyszonej z kancelarią Salans
Anna Rózga, doradca podatkowy
Czytaj również:
Zobacz serwis: