- Czy informacja o tym, że został wyczerpany kontyngent na import jakiegoś towaru do Unii Europejskiej w danym roku oznacza, że nie wolno go sprowadzać, i gdzie można sprawdzić aktualne informacje, czy taki kontyngent obowiązuje?
Stosowane w UE kontyngenty taryfowe wyznaczają określoną ilość towaru, która w okresie jego obowiązywania może być przywieziona na terytorium celne i dopuszczona do obrotu na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim chodzi tu o preferencyjne stawki celne.
Tym samym po wyczerpaniu kontyngentu sprowadzanie (import) towaru nim objętego nadal jest możliwe. Jednak wtedy zostaną do niego zastosowane stawki celne wynikające z regularnej taryfy celnej. Mówiąc inaczej wykorzystanie puli kontyngentu taryfowego powoduje naliczanie stawek, które wynikają z unijnej taryfy celnej.
Istnieje możliwość sprawdzenia, czy towar, którym importer jest zainteresowany, objęty jest jakimś kontyngentem oraz w jakim stopniu został on już wykorzystany przez innych przedsiębiorców. W tym celu należy użyć aplikacji QUOTA, zarządzanej przez Komisję Europejską (wejście przez stronę www.europa.eu).
Znając numer kontyngentu, można sprawdzić, na jaki okres został ustanowiony, jaka była jego wartość początkowa i w jakim stopniu został wykorzystany. Aplikacja pokazuje również datę ostatniego przywozu i informuje o ewentualnym ryzyku szybkiego wyczerpania limitu (tzw. stan krytyczny).
Warto jednak pamiętać, szczególnie gdy zaznaczony jest wspomniany stan krytyczny, że informacja o tym, że kontyngent nie jest wyczerpany, w żadnym razie nie oznacza, że zarówno wnioski oczekujące, jak i wnioski składane w najbliższym czasie otrzymają zaliczenie w poczet kontyngentu taryfowego.
Wszystko zależy bowiem od ilości takich wniosków i czasu ich złożenia. Może się bowiem okazać, że w okresie od sprawdzenia danych w systemie do momentu zgłoszenia własnego towaru i złożenia wniosku o objęcie go kontyngentem ten zostanie już wyczerpany. Informacje w bazie należy więc traktować wyłącznie jako orientacyjne, a nie wiążące.
Czytaj też
»
Jak korzystać ze wspólnotowej taryfy celnej
Zobacz
» Dobra Firma » Cło