- Nasza spółka finansuje niektóre świadczenia medyczne dla pracowników. Po zakończeniu miesiąca otrzymujemy rachunek (świadczeniodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego). Wartość tych świadczeń doliczamy do pensji pracowników i pobieramy od nich PIT. Czy musimy również wystawić fakturę wewnętrzną i usługi te opodatkować 23-proc. VAT?
Odpowiada Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG:
Nie.
W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 19a
.
Zgodnie z nim zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.
Wskazany pkt 18 zwalnia od VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.
Z kolei pkt 19 mówi, że zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.),
- psychologa.
O ile więc wystawiający rachunek miał prawo skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie w art. 43 ust. 1 pkt 18 lub 19, o tyle nie ma konieczności wystawiania faktury wewnętrznej i naliczania VAT od usług medycznych wykupionych dla pracowników.
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Świadczenia dla pracowników
» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
Zobacz poradnik
»
»
»