30 kwietnia 2011 r. skończył się okres przejściowy na stosowanie stawki 0 proc. dla książek. Od 1 maja 2011 r. stawka podatku przy dostawie książek wynosi, co do zasady, 5 proc.
Dla hurtowni książek jednak nie tylko wyższa stawka okazała się zagrożeniem. Powstało niebezpieczeństwo, że będą musiały z własnej kieszeni finansować VAT, bo obowiązku podatkowego w VAT powstaje dla nich dużo wcześniej niż moment uzyskania faktycznych przychodów ze sprzedaży.
Z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT wynika bowiem, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy książek powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.
„Powyższy sposób określenia 120-dniowego terminu powstania obowiązku podatkowego ma na celu wskazanie, że termin ten liczony jest od pierwszego dnia wydania przedmiotowych towarów konkretnemu nabywcy - uspokaja Ministerstwo Finansów. - Przy określeniu tego terminu, np. na etapie dostawy książek przez hurtownię, nie ma znaczenia, kiedy nastąpiło pierwsze wydanie towaru hurtowni przez drukarnię lub wydawcę. Dla hurtowni, przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego, istotne jest bowiem, kiedy ta hurtownia wydaje książki konkretnemu odbiorcy".
Resort wyjaśnił również, że pojęcie „pierwszego dnia wydania" obejmuje również sytuację, gdy zwrócone książki są ponownie wydawane. „W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z inną (odrębną) transakcję podlegającą opodatkowaniu".
Zobacz: Informacja MF z 19 maja 2011 r. w sprawie obowiązku podatkowego dla dostawy książek
Przypomnijmy, że to nie pierwszy problem związany z podwyżką VAT na książki. Zaraz na początku roku pojawiły się wątpliwości, co rozumieć przez „przekazanie do dystrybucji" . Od odpowiedzi na to pytanie zależało, które książki wyprodukowane jeszcze przed 2011 r. są objęte przejściową zerową stawką VAT (właśnie do 30 kwietnia 2011 r.) na każdym etapie obrotu.
I w tej sprawie nie obeszło się bez wyjaśnień Ministerstwa Finansów. Resort doprecyzował, że „przekazanie do dystrybucji" należy rozumieć jako fizyczne wydanie towaru, które ma prowadzić do dostawy w rozumieniu ustawy o VAT.
Zobacz: Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące stawki VAT na książki wyprodukowane do końca 2010 r.
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Moment powstania obowiązku podatkowego
Zobacz poradnik
»
»