Od 1 maja tego roku wiele podmiotów zostało objętych obowiązkiem ewidencjonowania obrotu. Czy dotyczy on także organizacji pożytku publicznego, która opiekuje się osobami niewidomymi?
– pyta czytelniczka „Rz".
– Kasę rejestrującą muszą założyć podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – wyjaśnia Tomasz Siennicki, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. – Przede wszystkim więc organizacja powinna sprawdzić, czy to, co robi, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu i czy jest z tego tytułu podatnikiem VAT.
Dodaje, że organizacje pożytku publicznego z reguły wykonują nieodpłatne usługi na rzecz swoich podopiecznych, takie usługi nie podlegają obowiązkowi ewidencjonowania w kasie rejestrującej.
– Ale nawet pobranie opłaty za usługę nie oznacza, że od razu trzeba instalować kasę. Można bowiem skorzystać ze zwolnienia, np. dla podatników, u których obrót detaliczny nie przekroczył w poprzednim roku 40 tys. zł. Dla nowych podatników kwota limitu wynosi 20 tys. zł – mówi.
Można też skorzystać z innych zwolnień. Przykładowo wówczas, gdy wszystkie usługi są dokumentowane fakturą, ich liczba w poprzednim roku nie przekroczyła 50, a klientów było mniej niż 20.
Szczegółowe zasady korzystania z ulg określa rozporządzenie ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 138, poz. 930). Weszło w życie 1 stycznia 2011 r., ale część podatników straciła prawo do zwolnienia dopiero od 1 maja.
Zobacz więcej w serwisach:
» Podatki i księgi » VAT i akcyza » Kasy fiskalne
» Prawo dla Ciebie » Fundacje, spółdzielnie, stowarzyszenia, organizacje