Loterie fantowe często organizują szkoły i parafie, by zebrać pieniądze na różne cele społeczne, np. zakup pomocy szkolnych, remont sali gimnastycznej czy kościoła.
Nawet mała loteria podlega ustawie o grach hazardowych. Organizator, np. dyrektor szkoły, musi więc wystąpić o pozwolenie do izby celnej i wnieść ok. 1600 zł opłaty. To 50 proc. określonej w ustawie tzw. kwoty bazowej, która w 2011 r. wynosi 3394,58 zł. Zapłaci też 10 proc. podatku od zebranych środków.
– Zgłaszają się do mnie dyrektorzy szkół, którzy zrezygnowali z planowanej loterii, bo koszt uzyskania zezwolenia przekroczyłby zebraną sumę – mówi poseł Tomasz Garbowski.
„Można się domyślać, iż wiele loterii fantowych było urządzanych z różnych względów bez wymaganego zezwolenia" – pisze wiceminister finansów Jacek Kapica w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 20 743.
Ułatwienia obejmą loterie, w których wartość wygranych nie przekracza tzw. kwoty bazowej
Restrykcyjne wymagania ma złagodzić uchwalona 15 kwietnia nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która trafiła do Senatu.
– Ma to ułatwić organizację tzw. małych loterii towarzyszących imprezom rozrywkowym, edukacyjnym czy społecznym – mówi Agnieszka Skowron, rzecznik Izby Celnej w Opolu.
Organizator loterii nadal będzie musiał uzyskać zezwolenie, które zamiast izby celnej wyda Urząd Celny. Zniesiony zostanie obowiązek posiadania tzw. świadectwa zawodowego przez organizatorów loterii, w której wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej. Ponadto placówka organizująca taką loterię zapłaci za zezwolenie nie 50 proc., ale tylko 1 proc. kwoty bazowej.
– Miejmy nadzieję, że nowelizowane przepisy ułatwią organizowanie tzw. małych loterii. Czy rzeczywiście tak będzie, okaże się w praktyce – mówi Michał Stolarek, wspólnik w kancelarii Stolarek & Grabalski. – Dotychczas szkoła składająca wniosek o pozwolenie na organizację loterii musiała zawrzeć w nim m.in. dokumenty potwierdzające legalność środków przeznaczonych na jej urządzenie. Wydaje się to absurdalne w odniesieniu do loterii organizowanych przez fundacje i placówki szkolne w ramach festynów oraz innych tego rodzaju imprez, w których przedmiotem loterii byłyby rzeczy o niewielkiej wartości, często wcześniej ofiarowane, a następnie losowane przez te same osoby w celach dobroczynnych. Teraz wystarczy oświadczenie o legalności kapitałów podmiotu urządzającego loterię czy też majątku stanowiącego wkład loteryjny, co jest znacznie mniejszym obciążeniem – dodaje mec. Stolarek.
Ministerstwo Finansów nie planuje innych zmian.
„Nie przewiduje się zwolnienia z opłaty za udzielenie zezwolenia oraz zwolnienia z podatku od gier dla podmiotów, które sporadycznie organizują loterie fantowe" – pisze wiceminister Kapica.
Etap legislacyjny:
- ustawa skierowana do Senatu
Więcej na temat podatku od gier w serwisie:
Podatki i księgi » Podatek od gier