Łącząca nas z tym krajem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawiera bowiem klauzulę tax sparing. Celem Ministerstwa Finansów jest wyeliminowanie z umów międzynarodowych takich zapisów.

Podatek cypryjski, ze względu na uregulowania wewnętrzne tego kraju, nigdy nie jest płacony. Efektywna stawka podatkową dla dywidendy przekazywanej przez spółkę cypryjską wynosi zatem 9 proc., w odróżnieniu od 19 proc. podatku, gdy dywidenda wypłacana jest bezpośrednio przez spółkę polską polskiemu rezydentowi (osobie fizycznej) – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Problem wynika z tego, że większość umów była zawierana w latach 70. i nie przystaje do obecnej sytuacji gospodarczej.

– To zrozumiałe, że ministerstwo chce uszczelnić system podatkowy. Nie wydaje się jednak, by zmiany weszły w życie w najbliższym czasie, gdyż do tego potrzebna jest zgoda obu stron. Cypr nie jest tym zainteresowany, bo ubyłoby polskich inwestycji w tym kraju – mówi Jacek Bajson, doradca podatkowy w TPA Horwath.

Józef Banach, radca prawny i wspólnik w InCorpore, podkreśla, że bez zmian mają pozostać zasady opodatkowania członków zarządu. Z umowy z Cyprem wynika, że wynagrodzenie dyrektora spółki, która ma tam siedzibę, jest co do zasady opodatkowane tylko na Cyprze.

– Ministerstwo chce także zmienić bardzo korzystne dla polskich podatników zapisy umowy z Luksemburgiem, dzięki którym dywidendy z Luksemburga są zwolnione z podatku w Polsce – dodaje Józef Banach.

To nie wszystko, bo resort finansów chce też kontynuować ujednolicanie metod unikania podwójnego opodatkowania stosowanych w umowach z innymi krajami UE i EOG. W większości traktatów obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, dzięki której osoby, które nie miały żadnych dochodów w Polsce, nie muszą się tu rozliczać.

– Ta zmiana dotyczy osób pracujących w krajach, z którymi łączy nas umowa przewidująca metodę tzw. kredytu podatkowego, takich jak np. Holandia i Islandia. Muszą one rozliczać się w Polsce z całości dochodów, nawet jeśli nic w niej nie zarobiły. Dzięki możliwości odliczenia różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją a kredytową nie jest to już tak dolegliwe – tłumaczy Jacek Bajson.

Czytaj również:

Trudniej będzie ukryć pieniądze za granicą

Zobacz serwisy:

Podatki i księgi » Za granicą » Raje podatkowe

Podatki i księgi » Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania