W tym celu [b]Komisja przygotowała zieloną księgę w sprawie przyszłości VAT – w stronę prostszego, solidniejszego i wydajniejszego systemu VAT.[/b]

Zawiera ona tak rewolucyjne propozycje, jak udział banków w rozliczeniach, wprowadzenie centralnej bazy elektronicznych faktur oraz standardowej unijnej deklaracji dostępnej we wszystkich językach.

Jest to próba podjęcia krytycznej analizy systemu podatku, który wg wyliczeń Komisji stanowił średnio prawie 25 proc. dochodów budżetowych krajów członkowskich. VAT jest więc istotną pozycją w budżetach, w niektórych państwach będąc głównym źródłem, które je zasila. Ze względu na to, że dyrektywa 2006/112/WE Rady nadal stanowi, iż obecny mechanizm opodatkowania ma charakter przejściowy i zostanie zastąpiony docelowym rozwiązaniem, podjęto intensywne prace.

Szczególny nacisk [b]Komisja planuje położyć na uproszczenie systemu.[/b] Mimo bowiem iż VAT jest podatkiem obciążającym zasadniczo konsumpcję, to koszty przestrzegania przepisów, które go dotyczą, stanowią dla unijnych firm znaczne obciążenie administracyjne. Jego ograniczenie istotnie przyczyniłoby się do wzrostu konkurencyjności europejskich firm. Zdaniem Komisji, powszechny system, najlepiej z jedną stawką, byłby dość zbliżony do ideału podatku konsumpcyjnego w czystej postaci.

W transakcjach między przedsiębiorcami rozważane jest fakturowanie bez VAT (podatek rozliczałby nabywca), a gdy w transakcji bierze udział konsument, planuje się udział banku jako płatnika podatku. Miałby on przelać przedsiębiorcy w imieniu klienta jedynie kwotę netto, a podatek bezpośrednio na konto fiskusa.

Niezwykle ciekawy jest postulat zwiększenia roli nowoczesnych technologii. Faktury byłyby wysyłane w czasie rzeczywistym do centralnej bazy danych monitorującej rozliczenia albo alternatywnie informacje o transakcjach byłyby przesyłane do prowadzonej przez podatnika hurtowni danych VAT, dostępnej dla organów podatkowych. Rozważa się również oparcie naliczania i odliczania VAT na metodzie kasowej, czyli uzależnienie tych czynności od momentu wpływu środków, a nie wystawienia faktury.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym w kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/i]

[ramka][b]Zobacz też poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]o Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]