[b]- 5 grudnia wypłaciliśmy wynagrodzenia. Około 20 grudnia wydaliśmy bony na święta z zfśs (utworzyliśmy osobną listę). Wiem, że należy to opodatkować, ale jak to technicznie przeprowadzić: pobrać podatek i ująć to już na liście wynagrodzeń wypłaconych 5 grudnia?[/b] – pyta czytelniczka.
W okresie świątecznym pracodawcy wręczają pracownikom bony lub talony. Przyjemność związana z obdarowywaniem ma jednak swoje konsekwencje związane z prawidłowym rozliczeniem świadczeń pod względem podatku dochodowego i składek ZUS.
[srodtytul]Ze środków obrotowych[/srodtytul]
Świadczenia rzeczowe, bony i talony sfinansowane przez pracodawców ze środków obrotowych dla celów podatkowych traktowane są jako przychód. Podatek i składki ZUS od tych świadczeń płatnik pracodawca zobowiązany jest pobrać w miesiącu, w którym pracownik świadczenia otrzyma.
Prawidłowym – ale przez wielu pracodawców uważanym za mało eleganckie – rozwiązaniem może być poproszenie pracowników o wpłacenie kwoty podatku i składek ZUS do kasy. Pracownik działu płac może wtedy sporządzić dodatkową listę płac, na której naliczy obciążenia związane z podatkiem i składkami ZUS, wykazując jednocześnie zaliczkę na podatek rozliczaną w miesiącu obdarowania z wpłatami z raportu kasowego.
Innym rozwiązaniem jest obdarowanie pracowników jeszcze przed wypłatą w danym miesiącu i przy okazji wypłaty potrącenie składek i podatku od bonów. W praktyce często jest to trudne, bo w momencie przekazywania bonów bieżąca pensja jest już wypłacona i nie ma środków, z których zaliczkę na podatek i składki ZUS można potrącić.
[ramka][b]Przykład 1[/b]
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za listopad 2010 do 10 grudnia 2010 r. Planując przekazanie pracownikom bonów 15 grudnia jako niespodzianki, sporządza listę płac 5 grudnia i nie dolicza do przychodu pracowników wartości bonów.
Zatem podatek i ewentualne składki nie są potrącone z kwoty do wypłaty. Jak z tego później wybrnąć? Należy sporządzić dodatkową listę płac, w której będzie naliczony podatek i ZUS od wartości bonów oraz poprosić pracowników o wpłatę wartości podatku i ZUS do kasy jeszcze w grudniu.
Oczywiście w tej sytuacji należałoby poinformować pracowników, że przyjęcie prezentu będzie się wiązało z koniecznością zapłaty od niego świadczeń i wpłatą do kasy.[/ramka]
[ramka][b]Przykład 2[/b]
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za grudzień 2010 do 30 dnia tego miesiąca. Wręczył pracownikom bony 20 grudnia.
Sporządza listę płac 27 grudnia i dolicza do przychodu pracowników wartość bonów, czyli podatek i ewentualne składki ZUS od wartości są potrącone z kwoty do wypłaty.
W tej sytuacji nie trzeba sporządzać osobnej listy płac.[/ramka]
[srodtytul]Z pieniędzy funduszu socjalnego[/srodtytul]
Świadczenia rzeczowe i pieniężne sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) korzystają systemowo ze zwolnienia:
- ze składek ZUS w całości,
- podatku dochodowego od osób fizycznych do łącznej wysokości 380 zł w roku kalendarzowym.
Jednak bony i talony nie są traktowane jako świadczenia rzeczowe ani pieniężne. Dlatego nawet gdy są sfinansowane z zfśs, zawsze podlegają opodatkowaniu.
Przekazując prezenty sfinansowane z zfśs, pamiętajmy, by je zróżnicować pod względem wartości, aby nie zakwestionowały tego ZUS i urząd skarbowy.
[ramka][b]Podstawy prawne[/b]
-[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E06D5F1D7BC171D89C47769AAF9A359D?id=74017]ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link] [/ramka]
[i]Autorka jest senior menadżerem w Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.[/i]