[b]Wynika tak z uchwalonej 29 października 2010 r. nowelizacji ustawy o PIT, która ma m.in. usunąć wątpliwości dotyczące opodatkowania akcji otrzymywanych w tzw. pakietach motywacyjnych.

Zakłada ona, że pracownicy mają płacić daninę tylko raz w chwili ich sprzedaży. Będzie to dotyczyło tylko akcji spółek mających siedzibę w UE i na terenie EOG.[/b]

Dotychczas pracownik otrzymujący akcje swojej firmy płacił zwykle daninę dwa razy. Po raz pierwszy w momencie ich objęcia, jako przychód ze stosunku pracy lub tzw. innych źródeł, a po raz drugi w chwili zbycia, jako dochód z kapitałów pieniężnych.

[srodtytul]Nowe zasady[/srodtytul]

Nowelizacja ustawy o PIT miała wyeliminować wątpliwości, które budzi art. 24 ust. 11. Dotychczasowe zwolnienie z podatku w momencie objęcia dotyczy tylko nowych akcji, obejmowanych w nowej emisji. Inaczej jest w wypadku papierów wcześniejszych. Jeśli np. program motywacyjny danej spółki polega na przekazaniu pracownikom papierów wyemitowanych wcześniej, które następnie zostały przez spółkę odkupione, to zainteresowany musi zapłacić podatek w chwili ich otrzymania.

W nowelizacji wprowadzono zapis, zgodnie z którym zwolnienie będzie dotyczyć nie tylko papierów obejmowanych, ale także nabywanych. Pracownik zapłaci więc podatek tylko w razie sprzedaży, a od przychodu odejmie wartość papierów z dnia nabycia. Zysk rozliczy na druku PIT38.

[srodtytul]Nierówne traktowanie[/srodtytul]

- Szkopuł w tym, że nowe, korzystne zasady rozliczenia nie będą stosowane do akcji firm mających siedzibę poza UE, np. w USA - mówi radca prawny Marcin Eckert, dyrektor w TGC Corporate Lawyers. - Tymczasem takie przedsiębiorstwa, operując w Europie, oferują pracownikom akcje amerykańskich spółek matek. Dotychczas nie było wątpliwości, że nowo emitowane akcje są opodatkowane tylko raz. Nowy przepis jest na tyle niekorzystny, że teraz nie tylko stare akcje spółek spoza UE, ale i te nowe będą opodatkowane dwa razy, tj. podczas nabycia i sprzedaży - wyjaśnia.

Może to prowadzić do sytuacji, w której osoba obejmująca akcje w transzach rozliczy je na zupełnie innych zasadach. Jeśli np. otrzyma pierwszą transzę papierów nowej emisji amerykańskiej spółki jeszcze w 2010 r., podatek zapłaci dopiero podczas ich sprzedaży. Jeśli zaś drugą transzę obejmie w 2011 r., już na podstawie nowych przepisów, to podatek zapłaci dwa razy, bo także potem podczas zbycia.

- Szkoda, że przy okazji nie wprowadzono jednoznacznego zapisu, zgodnie z którym od wartości otrzymanych akcji nie trzeba odprowadzać składek na ZUS. Szkoda również, że ustawodawca nie wykorzystał szansy na zrównanie zasad opodatkowania wszystkich planów motywacyjnych wykorzystujących nabywanie papierów wartościowych. Nowe zasady mają dotyczyć tylko akcji w spółkach akcyjnych i nadal nie wspominają o udziałach w spółkach z o.o. - dodaje Marcin Eckert.

[ramka][b]Komentuje Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, dyrektor KPMG:[/b]

Nowelizacja art. 24 ustawy o PIT wprowadza zmiany i korzystne, i niekorzystne. Zapis, zgodnie z którym jedynie akcje firm mających siedzibę na terenie UE i EOG podlegają opodatkowaniu tylko w momencie ich sprzedaży, nie ma uzasadnienia. Wprowadzenia takich ograniczeń nie wymaga od nas ani prawo UE, ani inne regulacje międzynarodowe. Trudno więc wskazać, czym kierował się Sejm. Będzie to prowadziło do dyskryminacji spółek spoza UE, w tym ze Szwajcarii. Teraz ustawa trafi do Senatu. Jest to więc ostatni moment, by skreślić nieuzasadnione wyłączenie spółek spoza UE.[/ramka]