Od 1 stycznia 2009 r. wszyscy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]podatnicy VAT[/link] mogą składać kwartalne deklaracje podatkowe. Wydaje się, że głównym celem wprowadzenia przez ustawodawcę tej możliwości jako uniwersalnej było uproszczenie bądź ograniczenie obowiązków administracyjnych związanych z rozliczaniem VAT ciążących na podatnikach.

[srodtytul]Tylko cztery deklaracje w roku...[/srodtytul]

Wybierając taką formę rozliczeń z fiskusem, przedsiębiorca, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składa deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, tj. w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kwartale, przynajmniej przez cztery kolejne kwartały. Po upływie tego terminu może ponownie składać deklaracje za okresy miesięczne, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia właściwego organu podatkowego.

[srodtytul]...i cztery wpłaty podatku[/srodtytul]

Mali podatnicy mają obowiązek obliczać i wpłacać podatek do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Oznacza to, że zapłata VAT następuje cztery razy do roku. W porównaniu z rozliczeniami miesięcznymi pozwala to na przesunięcie momentu wpłaty podatku do urzędu skarbowego nawet o dwa miesiące.

Tym samym przedsiębiorca zyskuje możliwość dłuższego wykorzystywania środków pieniężnych w postaci VAT uzyskanego ze sprzedaży towarów bądź świadczenia usług. Wybór deklaracji kwartalnych przez małych podatników prowadzi też do istotnego ograniczenia obowiązków administracyjnych i księgowych, związanych z prowadzeniem stosownych ewidencji i obliczaniem podatku.

[srodtytul]Niektórzy płacą zaliczki[/srodtytul]

Pozostali podatnicy, którzy wybrali rozliczenia kwartalne, mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek. Zaliczki za pierwszy i drugi miesiąc kwartału wynoszą 1/3 kwoty podatku wynikającej z deklaracji złożonej za poprzedni kwartał. Gdy w rozliczeniu za poprzedni kwartał zobowiązanie podatkowe było zerowe (w ogóle nie wystąpiło lub podatnikowi przysługiwał zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym), podatnik nie jest zobowiązany do wpłaty zaliczek, może jednak wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia.

Zaliczki należy wpłacać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które wpłacana jest zaliczka. W rozliczeniu za ostatni miesiąc kwartału następuje ostateczne ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego w danym kwartale, a podatnik jest zobowiązany do złożenia stosownej deklaracji podatkowej.

[srodtytul]Korzyści przy dużych zakupach...[/srodtytul]

Kwartalne deklaracje, poza ułatwieniami administracyjnymi, mogą również być narzędziem optymalizacji podatkowej. Na taką optymalizację pozwalają zwłaszcza przepisy, z których wynika brak obowiązku wpłacania zaliczek w przypadku zerowej kwoty zobowiązania w rozliczeniu za poprzedni kwartał. Mechanizm ten może być wykorzystywany np. w sytuacji, gdy podatnik planuje zwiększone zakupy towarów bądź usług w danym kwartale. Wówczas składanie deklaracji kwartalnych daje możliwość późniejszego wpłacania VAT ([link=http://www.rp.pl/galeria/6,1,387369.html]patrz przykład[/link]).

[srodtytul]...i działalności sezonowej[/srodtytul]

Deklaracje kwartalne mogą być również bardziej dogodną formą rozliczeń dla podatników prowadzących działalność o charakterze sezonowym bądź cyklicznym. Niższe zobowiązanie podatkowe w danym kwartale (np. z uwagi na zmniejszoną sprzedaż) będzie miało odbicie w niższych zaliczkach za pierwsze dwa miesiące kolejnego kwartału.

[srodtytul]Są też minusy[/srodtytul]

Należy jednak pamiętać, że w zależności od kształtowania się struktury sprzedaży przyjęcie rozliczenia kwartalnego może mieć odwrotny skutek. Zwłaszcza gdy przedsiębiorcy przysługuje zwrot podatku, wybór deklaracji kwartalnych może skutkować opóźnieniem terminu zwrotu aż do ostatniego miesiąca danego kwartału. Z tego względu przed podjęciem decyzji o kwartalnym rozliczeniu konieczne jest każdorazowe szczegółowe przeanalizowanie przepływów z tytułu VAT.

[b] Podsumowując, opcja składania deklaracji kwartalnych, choć nie prowadzi do bezpośredniego zmniejszenia kwoty zobowiązania podatkowego w VAT, jednak może mieć przełożenie na płynność finansową przedsiębiorcy, szczególnie w sytuacji obserwowanego obecnie wydłużenia terminów płatności i ryzyka powstania zatorów płatniczych.[/b]

[i]Autorka jest doświadczoną konsultantką w Accreo Taxand[i]