[b]Spółka użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Ponieważ uległ wypadkowi i został oddany do kasacji, umowa wygasła przed terminem. Firma leasingowa naliczyła dodatkowe opłaty manipulacyjne, a spółka nie zaliczyła do kosztów całości poniesionej opłaty wstępnej. Czy może je uznać za koszt uzyskania przychodu?[/b]

[b]Tak.[/b] Potwierdza to [b]interpretacja wydana 29 maja br. przez Izbę Skarbową w Warszawie (IPPB3/423-157/09-2/JG)[/b]. Ponieważ ustawa o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]CIT[/link] nie odnosi się bezpośrednio do umowy zakończonej przed terminem na skutek zniszczenia przedmiotu leasingu, trzeba zadać pytanie, czy poniesione na leasing wydatki przyczyniły się do osiągnięcia przychodu.

Izba argumentuje, że jeśli umowa leasingu spełnia wymagania art. 17b ustawy o CIT, to nie ma znaczenia, czy spółka poniosła opłaty w trakcie, czy po zakończeniu umowy.

Dlatego nierozliczoną, w związku z przedterminowym zakończeniem umowy, część opłaty wstępnej, którą spółka rozliczała proporcjonalnie do zawartego w umowie czasu jej trwania, może zaliczyć jednorazowo w koszty podatkowe w chwili wygaśnięcia leasingu.

Podobnie sytuacja wygląda z dodatkowymi opłatami naliczonymi przez firmę leasingową. Izba uzasadnia, że mimo iż dodatkowe opłaty naliczone przez firmę leasingową nie przekładają się bezpośrednio na przychody, to dotyczą przedmiotu leasingu, który był wykorzystany na potrzeby działalności.

Ponieważ zakończenie umowy nastąpiło przez zdarzenie, którego spółka nie mogła przewidzieć i nie było przez nią zawinione, to koszty związane z jej przedterminowym zakończeniem może zaliczyć do kosztów pośrednich.