Prowadzenie handlu detalicznego za pośrednictwem Internetu staje się coraz popularniejsze.
Zajmujący się taką działalnością przedsiębiorcy najczęściej prezentują oferowane do sprzedaży towary na własnych stronach WWW. Zdarza się również, że reklamują je, rozpowszechniając katalogi, broszury lub ulotki reklamowe. Niekiedy korzystają także z innych form promocji.
Klienci najczęściej zamawiają wybrane artykuły przez Internet lub telefonicznie. Realizacja zamówień polega na wysyłce towarów do klientów pocztą lub za pośrednictwem kurierów. Zapłata za towar pobierana jest przy jego odbiorze lub dokonywana przelewem na konto bankowe.
[srodtytul]Kilka koniecznych warunków[/srodtytul]
Ten sposób prowadzenia handlu może być opodatkowany kartą podatkową jako usługi w zakresie sprzedaży artykułów nieżywnościowych (przemysłowych). Dla skorzystania z tej uproszczonej formy rozliczeń muszą być jednak spełnione również pozostałe wymogi przewidziane w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Warto przy tej okazji podkreślić, że [b]sprzedaż prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet zakwalifikowana jest według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jako działalność w zakresie handlu detalicznego.[/b]
Wspomniany sposób komunikowania się z klientem, wysyłania ofert, zbierania zamówień oraz ich realizacja spedycją (kurierem lub pocztą) jednoznacznie wskazują, że działalność ta jest jednym z rodzajów sprzedaży detalicznej. Dzięki temu możliwe jest korzystanie ze zryczałtowanej formy opodatkowania kartą podatkową.
[srodtytul]Jakie towary wchodzą w grę[/srodtytul]
Zajmujący się handlem przedsiębiorca, który korzysta z karty podatkowej, może oferować i sprzedawać wszystkie art. nieżywnościowe (przemysłowe), z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. A w przepisie tym wymieniono paliwa silnikowe, środki transportu samochodowego, części i akcesoria do pojazdów mechanicznych, ciągników i motocykli oraz inne towary objęte koncesjonowaniem. Sprzedaż wszelkich innych artykułów nieżywnościowych (przemysłowych), poza wymienionymi, nie wyklucza podatnika z objęcia go zryczałtowanym sposobem opodatkowania w formie karty podatkowej. Pogląd ten podzielają organy podatkowe, m.in. w[b] interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 marca 2009 r. (nr IPPB1/415-23/09-2/JB). [/b]
Warto przy tym pamiętać, że podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej mogą korzystać z usług innych przedsiębiorstw oraz osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale tylko w zakresie usług specjalistycznych. Oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną artykułów nieżywnościowych (przemysłowych) może korzystać z usług innych przedsiębiorstw, np. dostawców energii elektrycznej, połączeń telekomunikacyjnych, usług kurierskich i pocztowych, a także osób niezatrudnionych na umowę o pracę (np. w zakresie konsultacji, prawnych, marketingowych, technicznych i finansowo-księgowych, tworzenia strony WWW, przygotowania wzorców ofert, umów i katalogów czy tłumaczeń z języków obcych). Tego rodzaju usługi są specjalistyczne i mogą być niezbędne do prawidłowego wykonywania działalności przedsiębiorcy prowadzącego handel z wykorzystaniem Internetu.
Świadczenie usługi specjalistycznej powinno być jednak potwierdzone wystawioną przez przedsiębiorstwo fakturą bądź też – jeżeli wykonawcą jest osoba fizyczna – rozliczeniem umowy-zlecenia, umowy o dzieło itp.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Sebastian planuje rozpocząć handel detaliczny artykułami nieżywnościowymi (przemysłowymi).
Z obrotu wyłączone będą: paliwa silnikowe, środki transportu samochodowego, części i akcesoria do pojazdów mechanicznych, ciągniki rolnicze i motocykle oraz inne towary, jeżeli ich obrót podlega koncesjonowaniu. Przedsiębiorca zamierza prowadzić usługi handlu detalicznego zdefiniowane jako sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub przez Internet.
Pan Sebastian zamierza prowadzić działalność jednoosobowo z pomocą małżonki i niepełnoletniego domownika. Będzie korzystał z usług specjalistycznych świadczonych przez inne przedsiębiorstwa oraz przez osoby niezatrudnione przez stronę na umowę o pracę. Dotyczyć to będzie np. dostaw energii, usług telekomunikacyjnych, doradztwa dotyczącego księgowości i prawa. Pan Sebastian, spełniając warunki przewidziane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej.
[/ramka]