[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 marca 2009 r. (ITPB3/423-56/09/PS)[/b].

Spółka pytała, czy podatek od nieruchomości oraz opłata za wieczyste użytkowanie, zapłacone za 2008 rok, oraz odsetki od kredytu zapłacone w tym samym roku będą kosztem uzyskania przychodu 2008 roku.

Izba stwierdziła, że wydatki spółki w postaci odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości gruntowej, podatku od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponieważ służą sfinansowaniu przedsięwzięcia deweloperskiego. W związku z tym stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

[srodtytul]Bezpośrednio związane...[/srodtytul]

Aby ustalić moment potrącalności wydatków, należy prawidłowo określić ich charakter. Ustawa przewiduje dwie kategorie kosztów:

- bezpośrednio związane z przychodami,

- oraz inne.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, koszty bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z pewnymi zastrzeżeniami.

[b]Kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów[/b]. Przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

[srodtytul]... i pośrednie[/srodtytul]

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

[b]Pośrednie koszty uzyskania przychodów to takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.[/b] Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika – brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Do tego rodzaju kosztów zalicza się m.in. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenia, świadczenia na rzecz pracowników, koszty promocji i reklamy.

Zdaniem izby skarbowej nie ulega wątpliwości, że „do tej kategorii kosztów należą podatek od nieruchomości czy opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu (zaliczane do elementów kosztów stałych), które z mocy prawa podatnik jest obowiązany uiszczać w związku z posiadanym majątkiem (podatki majątkowe), jak również odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego na sfinansowanie przedsięwzięcia deweloperskiego”.

[srodtytul]Data zapisu w księgach[/srodtytul]

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Tym samym – zdaniem izby – wydatki takie jak podatek od nieruchomości oraz opłata za wieczyste użytkowanie gruntu zapłacone za 2008 rok, jak również zapłacone lub skapitalizowane odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości gruntowej stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, a więc w momencie ujęcia dowodu księgowego dokumentującego ich poniesienie w księgach rachunkowych na określony dzień.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem że nie zostały one wymienione wśród wydatków nieuznawanych za koszty oraz gdy wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu.[/ramka]