Niestety, w praktyce jest to już niemożliwe.
Zawsze może pani jednak pójść do urzędu skarbowego, w którym się pani rozliczała, i poprosić o sporządzenie kopii tego dokumentu. Pracownik urzędu nie powinien odmówić. Proszę jednak liczyć się z tym, że za sporządzenie kopii trzeba będzie zapłacić. Niejednokrotnie nawet więcej niż w punkcie ksero. Dlatego dobrze jest o sporządzeniu kopii pomyśleć jeszcze przed wysłaniem zeznania rocznego.
Warto też pamiętać, że kopiowanie PIT nie tylko może mieć czysto finansowe skutki, które odczujemy w portfelu. Ma również sporo praktycznych zalet. Przede wszystkim posiadanie kopii zeznania podatkowego jest przydatne podczas rozliczeń w latach następnych, jeśli korzystamy z ulg, na które – tak jak w wypadku ulg mieszkaniowych – przysługuje jeden limit odliczenia.
Kopia zeznania rocznego może zostać potwierdzona w urzędzie skarbowym, jeśli składamy zeznanie osobiście. Wtedy choćby nawet nasz PIT zapodział się w urzędzie, mamy dowód, że wywiązaliśmy się z ciążącego na nas obowiązku rozliczenia się z fiskusem z uzyskanych dochodów, i to w terminie.
Za sporządzaniem kopii składanych zeznań przemawia również to, że każdy podatnik jest zobowiązany do przechowywania dokumentów dotyczących jego rozliczeń z fiskusem przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym upływał termin złożenia zeznania podatkowego. Oznacza to, że PIT za 2008 r. i dokumenty z nim związane trzeba przechowywać do końca 2014 r.