Powinna jednak w tym czasie składać deklaracje VAT. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 8091.
Chodziło w niej o interpretację art. 97 ust. 15 ustawy o VAT. Przepis ten pozwala na wykreślenie z rejestru podatników VAT UE firmy, która przez sześć miesięcy (lub dwa kwartały, jeśli rozlicza się na formularzu VAT-7K) nie składała deklaracji podatkowych. W interpelacji zaproponowano likwidację tego przepisu, szczególnie uciążliwego dla przedsiębiorców działających na rynkach sezonowych. Muszą się bowiem co roku ponownie rejestrować.
– Celem tej regulacji jest prowadzenie rzetelnego i aktualnego rejestru podatników VAT UE – odpowiedział minister finansów. Podkreślił, że przedsiębiorca powinien wypełniać obowiązki podatkowe.
Tymczasem art. 99 ustawy o VAT nakazuje mu składać deklaracje bez względu na to, czy wykonywał jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu czy też nie (wtedy przesyła tzw. deklaracje zerowe).
Jeśli tego nie robi, naczelnik urzędu skarbowego może go wyrejestrować. Dopełnienie tego obowiązku uchroni natomiast przed wykreśleniem z rejestru podatników VAT UE.
Minister wspomniał również, że wykreślenie z rejestru VAT UE nie skutkuje równoczesnym wyrejestrowaniem z ewidencji podatników VAT.
Przypomnijmy też, że jeśli przedsiębiorca definitywnie przestał handlować z kontrahentami z innych krajów unijnych, powinien zgłosić to do urzędu. Takie zgłoszenie jest podstawą do wykreślenia z rejestru VAT UE.