Czy błędną, bo starą, nazwę poprawiać fakturą korygującą, czy wystarczy nota? Odpowiedź zależy od tego, czy podmiot powstały w wyniku przekształcenia, wydzielenia, aportu przejmuje prawa i obowiązki swojego poprzednika.

[srodtytul]Kiedy jest sukcesja...[/srodtytul]

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 93, 93a, 93b, 94 ordynacji podatkowej z sukcesją mamy do czynienia wtedy, gdy:

[ul][li] osoba prawna powstała w wyniku łączenia się:[/li][/ul]– osób prawnych,

– osobowych spółek handlowych,

Reklama
Reklama

– osobowych i kapitałowych spółek handlowych,

[ul][li] osoba prawna połączyła się przez przejęcie:[/li][/ul]– innej osoby prawnej (osób prawnych),

– osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych),

[ul][li] osoba prawna powstała w wyniku:[/li][/ul]– przekształcenia innej osoby prawnej,

– przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,

[ul][li] osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia:[/li][/ul]– innej spółki niemającej osobowości prawnej,

– spółki kapitałowej,

[ul][li] osoba fizyczna wniosła wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej (na pokrycie swojego udziału),[/li][/ul][ul][li] łączą się i przekształcają komunalne zakłady budżetowe,[/li][/ul][ul][li] dochodzi do nabycia lub przejęcia przedsiębiorstw państwowych. [/li][/ul][srodtytul]... można poprawić notą [/srodtytul]

Jeżeli więc dochodzi do sukcesji podatkowej, nie ma przeszkód, by błędną, starą nazwę, poprawić notą korygującą.

[ramka][b]Przykład 1[/b]

Spółka jawna przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak na otrzymywanych po dniu przekształcenia fakturach widnieje jeszcze – jako odbiorca – spółka jawna. Czy można to poprawić notą korygującą?

Tak. Mało tego – jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 14 lipca 2008 r. (ILPP1/443-393/08-2/HW)[/b], nie jest to nawet obowiązek, a tylko prawo: „jeżeli otrzymane faktury zakupu, faktury korygujące wystawiane po dniu uzyskania przez spółkę informacji o przekształceniu, zawierają stare dane, wnioskodawca jako następca prawny, który przejął wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanej spółki, ma prawo, a nie obowiązek – zgodnie z § 18 pkt 1 ww. rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. (...) – do skorygowania danych zawierających pomyłki dotyczące nazwy nabywcy”.

Brak takiej noty korygującej „dołączonej do faktury zawierającej pomyłkę dotyczącą wyłącznie nazwy wnioskodawcy, w przypadku ustawowej sukcesji praw i obowiązków nie pozbawia spółki prawa do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego” – potwierdziła [b]izba skarbowa w drugim piśmie z tego samego dnia, tzn. z 14 lipca 2008 r. (ILPP1/443-393/08-3/HW)[/b].[/ramka]

[ramka][b]Przykład 2[/b]

Spółka akcyjna wydzieliła składniki majątkowe i niemajątkowe działu marketingu i sprzedaży i przeniosła je do istniejącej spółki z o.o. (spółki przejmującej). Po dniu wydzielenia faktury otrzymywane przez spółkę przejmującą i dotyczące jej działalności były jeszcze wystawione na rzecz spółki dzielonej.

Czy spółka przejmująca może skorygować błędy dotyczące nabywcy za pomocą noty korygującej?

Nie. Nie można bowiem notą korygującą „zmienić podmiotu umowy sprzedaży z jednego istniejącego realnie na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy” – stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 29 lipca 2008 r. (IPPP1/443-1009/08-2/SM)[/b]. W takiej sytuacji nazwa nabywcy powinna być zmieniona fakturą korygującą. Trzeba tylko pamiętać, że może ją zrobić jedynie wystawca faktury.

„Reasumując, spółka przejmująca będzie mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego w przedmiotowym przypadku, jednak aby skorzystać z tego prawa (w przypadku błędnie określonego nabywcy), winny być wystawione faktury korygujące przez wystawcę faktur, a nie noty korygujące przez nabywcę, tj. spółkę przejmującą” – czytamy w interpretacji. [/ramka]

[srodtytul]Wkład do spółki [/srodtytul]

Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy osoba fizyczna prowadząca dotychczas biznes indywidualnie wnosi swoje przedsiębiorstwo do spółki. Z art. 93a § 2 pkt 2 ordynacji podatkowej wynika, że sukcesja ma miejsce wtedy, gdy osoba fizyczna wniosła swoje przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej. W takiej sytuacji więc można uznać, że wystarczy nota korygująca. Gdy jednak biznesmen wniesie swoją firmę do spółki z o.o. lub akcyjnej, wówczas – moim zdaniem – potrzebna będzie faktura korygująca. Wydaje się to zgodne z tym, co napisaliśmy wcześniej – skoro mamy do czynienia z innym podmiotem transakcji (który nie jest następcą prawnym), to błędnej nazwy nie da się poprawić notą korygującą.

W tym kontekście trudno zgodzić się z [b]interpretacją Izby Skarbowej w Warszawie z 18 października 2007 r. (IP-PP2-443-135/07-2/AS)[/b] odnoszącą się właśnie do sytuacji, gdy osoba fizyczna wniosła swoje przedsiębiorstwo do spółki z o.o. Warszawska izba zgodziła się z podatnikiem, że „spółka ma prawo wystawić noty korygujące dotyczące faktur, na których jako nabywca figuruje zakład przetwórstwa mięsa P, którego przedsiębiorstwo zostało wniesione aportem do X sp. z o.o.”.