Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą (dwie firmy): specjalistyczną praktykę lekarską oraz szkolenia medyczne. W miejscu zamieszkania przechowuje dokumentację firmową, przyjmuje jedynie zgłoszenia od pacjentów oraz przygotowuje materiały do szkoleń (na komputerze). Same zaś usługi świadczy poza domem. Zastanawia się, według jakiej stawki powinien płacić podatek od nieruchomości.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych mówi, że podwyższona stawka podatku od nieruchomości stosowana jest m.in. do budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Budynek mieszkalny lub jego część będzie zatem objęta podatkiem od nieruchomości obliczonym według wyższej, niekorzystnej dla podatnika, stawki, tylko gdy jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
[srodtytul]Niby działalność...[/srodtytul]
W przypadku czytelnika pewne czynności związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą realizowane są w miejscu jego zamieszkania – część domu wskazana jest jako wykorzystywana na działalność.
Czynności te obejmują przechowywanie dokumentacji firmowej, przyjmowanie zgłoszeń od pacjentów oraz pracę na komputerze. Ponieważ realizowane są w ramach działalności, mogłoby się wydawać, że spełniony jest warunek zajmowania części budynku mieszkalnego na firmę, a tym samym – zastosowanie powinna mieć wyższa stawka podatku od nieruchomości.
[srodtytul]... choć niekoniecznie [/srodtytul]
Trzeba jednak pamiętać, że główne czynności realizowane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tj. przyjmowanie pacjentów w ramach specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz prowadzenie szkoleń) odbywają się poza jego domem. Czynności realizowane w domu są raczej pomocnicze i nie wymagają w praktyce specjalnego wyodrębniania części powierzchni domu wyłącznie dla potrzeb prowadzonej tam działalności gospodarczej. Tym samym żadna część domu nie jest zajęta wyłącznie na prowadzenie działalności przy jednoczesnym wyłączeniu funkcji mieszkalnych. A to z kolei przesądza o tym, że zastosowanie będzie miała niższa, właściwa dla budynków mieszkalnych lub ich części stawka podatku od nieruchomości.
Potwierdził to [b]prezydenta miasta Łodzi w piśmie z 3 sierpnia 2007 r. (IIIRF 31100/1/02/07)[/b]. Czytamy w nim: „zwrot »zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej« oznacza, że [b]budynek mieszkalny lub jego część musi być faktycznie zajęty na działalność gospodarczą,[/b] nie wystarczy więc fakt, że jest on związany z działalnością gospodarczą, gdyż znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy”. To samo wynika z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 11 sierpnia 1992 r. (SA/WR 650/92).[/b]
[ramka][b]Od każdego mkw. powierzchni użytkowej płacimy:[/b]
0,59zł – przy budynkach mieszkalnych
19,01zł – przy budynkach mieszkalnych lub ich częściach zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej[/ramka]
[i]Autorka jest doradcą podatkowym w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]