Faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Tak mówi § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. (DzU nr 95, poz. 798 ze zm.). Przepisy nie precyzują, o jaki adres chodzi. Ponieważ faktury wystawiają podatnicy VAT czynni, przyjmuje się z reguły, że adres na fakturze powinien być zgodny z podanym na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.
W opisanym wypadku wszystko zależy od tego, czy czytelniczka nadal będzie prowadziła działalność w miejscu zamieszkania i równolegle w nowym lokalu użytkowym. Jeśli działalność będzie prowadzona w obu miejscach, to nadal powinna podawać na fakturze adres zamieszkania. Jeżeli jednak działalność gospodarcza będzie prowadzona jedynie w lokalu usługowym, to po zmianie aktualizującej zgłoszenie VAT-R należy wystawiać faktury z tym adresem.
W razie prowadzenia działalności gospodarczej w dwóch lub większej ilości miejsc wystawianie faktur, w których podawane są tylko adresy miejsca jej wykonywania, nie powoduje żadnych ujemnych skutków w rozliczeniach podatkowych dla wystawcy i otrzymującego. Przepisy nie mówią przecież, jaki adres trzeba wpisywać w fakturze. Ponieważ jednak NIP podawany na fakturze wiąże się wprost z siedzibą firmy (miejscem zamieszkania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), najbardziej poprawne, moim zdaniem, jest podawanie na fakturze jednocześnie dwóch adresów: siedziby firmy (adresu zamieszkania) i miejsca, pod którym wykonywana jest działalność gospodarcza.
Autor jest doradcą podatkowym z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama s.c.