Faktury wystawiane przez małych podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń, zamiast oznaczenia „Faktura VAT” zawierają „Faktura VAT-MP”.

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnik w przypadku nabycia towarów i usług, udokumentowanych fakturą oznaczoną „VAT-MP”, może obniżyć podatek należny o naliczony określony w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

1) uregulował część należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową;

2) uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową;

3) przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.

[srodtytul]Częściowa zapłata...[/srodtytul]

Przepis ten wywołuje jednak wątpliwości: czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT-MP, jeśli uregulował jedynie część należności wynikającej z takiej faktury. Organy podatkowe nie zajmują w tej kwestii jednolitego stanowiska. Część uważa, że zapłata w części (wystarczy uregulowanie przysłowiowej złotówki) powoduje możliwość odliczenia w całości podatku naliczonego z faktury VAT-MP (tak m.in. [b]Urząd Skarbowy w Brzegu w interpretacji z 9 marca 2005 r., PP/443/IN/1a/BT/2005[/b]).

Inne uważają, że prawo do odliczenia w związku z zapłatą tylko części należności z faktur VAT-MP skutkuje możliwością odliczenia jedynie części uiszczonej (tak np. [b]Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w interpretacji z 5 lipca 2006 r., PP/443-51/06/JG-45012[/b]).

Za tym drugim stanowiskiem zdaje się przemawiać prawo wspólnotowe. Zgodnie bowiem z przepisami dyrektywy 2006/112/WE prawo do odliczenia powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny.

Pamiętajmy jednak, że problemy interpretacyjne związane z § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. nie dotyczą przypadków, gdy faktura VAT-MP dokumentuje jedynie otrzymanie części należności (np. zaliczki, zadatku, przedpłaty, raty), a nabywca uregulował tę część w całości.

[srodtytul]...lub jej brak[/srodtytul]

W razie nieuregulowania należności wobec małego podatnika prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT-MP powstaje w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi. Jednakże jeśli przed tym miesiącem podatnik dokonał już w części odliczenia podatku naliczonego z uwagi na częściowe uregulowanie należności, to odliczenie dokonane w miesiącu, w którym przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, może dotyczyć wyłącznie tej nierozliczonej części podatku naliczonego.

[srodtytul]W którym miesiącu odliczamy[/srodtytul]

W przeciwieństwie do faktur oznaczonych jako „Faktura VAT” odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur oznaczonych jako „VAT-MP” jest, moim zdaniem, możliwe jedynie w miesiącu, w którym spełniona zostanie któraś z przesłanek określonych w § 12 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. Przemawia za tym to, że mamy tutaj do czynienia z przepisem szczególnym, a także że art. 86 ust. 11 ustawy o VAT odwołuje się wyłącznie do terminów, o których mowa w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT. Pomija natomiast terminy określone przez ministra finansów na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 86 ust. 21 ustawy. Odmienny pogląd zaprezentował jednak[b] Świętokrzyski Urząd Skarbowy w interpretacji z 27 grudnia 2004 r. (RO/436/249/2004)[/b], dopuszczając możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT-MP również w miesiącu następnym.

[ramka][b]Obowiązek podatkowy[/b]

Kasowa metoda rozliczeń podatku od towarów i usług polega na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.[/ramka]

[i]Autor jest doradcą podatkowym w BDO Numerica SA[/i]