Jesteśmy zarejestrowani dla celów unijnego VAT. Ostatnio otrzymaliśmy fakturę, na której widnieje nasza nazwa i unijny numer VAT. Nie ma na niej natomiast unijnego numeru dostawcy ani stawki VAT. Czy taka faktura może dokumentować wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru? Już kilka razy zwracaliśmy się do zagranicznego dostawcy, aby podał nam numer, pod którym jest zarejestrowany dla celów VAT w swoim kraju, ale nie reaguje na nasze prośby. Czy jeśli nie będzie można uznać transakcji za nabycie wewnątrzwspólnotowe, powinniśmy opodatkować ją jak sprzedaż krajową?

Nabycie wewnątrzwspólnotowe (WNT) występuje wtedy, gdy dokonującym dostawy jest podatnik VAT, czyli podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowany dla celów tego podatku w innym państwie UE. Polskie przepisy nie uzależniają uznania transakcji za WNT od tego, czy dostawca podał swój NIP na fakturze wystawionej polskiemu nabywcy. Wystarczy, że dostawca jest u siebie podatnikiem VAT.

Jeśli prośby o podanie zagranicznego numeru identyfikacji podatkowej nie dają rezultatu, polski nabywca może na początku rozliczyć WNT na podstawie faktury bez numeru dostawcy. Wystarczy, że wie, iż ten prowadzi u siebie działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Musi jednak liczyć się z kłopotami, jakie pojawią się przy wypełnianiu kwartalnej informacji podsumowującej. Wymaga ona bowiem podania unijnego numeru identyfikacyjnego kontrahenta. Przed jej złożeniem konieczne będzie dołożenie wszelkich starań, aby dostawca podał swój numer. Być może zrobi to chętniej, jeśli otrzyma informację, że nie musi korygować wcześniejszej faktury, na której nie podał swojego unijnego numeru.