Już tylko przez trzy dni podatnicy, na których nałożone zostały sankcje z ustawy o VAT i kary z kodeksu karnego skarbowego, mogą składać wnioski o wznowienie postępowania z żądaniem uchylenia decyzji.Chodzi o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To w ich sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 września 2007 r. (sygn. P 43/06). Orzekł, że jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą państwa prawa art. 109 ust. 5 i 6 ustawy o VAT, który umożliwia stosowanie wobec tej samej osoby i za ten sam czyn tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego, a także odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe z kodeksu karnego skarbowego.
Wyrok TK został opublikowany w DzU nr 168, poz. 1187. To właśnie on stanowi podstawę do żądania uchylenia decyzji organu podatkowego, która nakłada na przedsiębiorcę osobę fizyczną sankcji z ustawy o VAT za okres po 1 maja 2004 r., jeżeli został on już ukarany z k.k.s.Często jednak decyzje organów są już ostateczne. W takiej sytuacji jedynym sposobem na ich zmianę jest żądanie wznowienia postępowania na podstawie art. 240 § 1 pkt 8 ordynacji podatkowej. Nakazuje on wznowić postępowanie, jeżeli decyzja ostateczna została wydana na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ustawą lub umową międzynarodową. Przez analogię odnosi się to również do sprzeczności z aktami prawa wspólnotowego.
Wznowienie postępowania wymaga jednak złożenia wniosku. Podatnik ma na to miesiąc od dnia wejścia w życie wyroku TK, czyli od daty jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Termin ten upływa 18 października.