Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 października 2007 r. (III SA/Wa 908/07).

Przedstawiciel podatkowy reprezentuje wobec polskiego fiskusa firmy spoza Unii Europejskiej. Musi jednak mieć na to zgodę urzędu skarbowego wydaną na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. W § 2 mówi ono, że ubiegający się o zgodę musi w okresie ostatnich 24 miesięcy być zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie może w tym czasie popełnić żadnego błędu we własnych rozliczeniach z tytułu podatków płaconych na rzecz budżetu państwa.

Spółka z o.o. wystąpiła z wnioskiem o zgodę na ustanowienie jej przedstawicielem podatkowym. Spotkała się jednak z odmową, gdyż organy podatkowe dopatrzyły się w jej zeznaniach za kilka miesięcy 2005 r. zaniżenia zobowiązania z tytułu VAT.

– Gdy tylko zauważyliśmy pomyłki, natychmiast sami skorygowaliśmy deklaracje i dopłaciliśmy brakujące kwoty wraz z odsetkami. Nasze rozliczenia ostatecznie były więc poprawne – argumentowała spółka w odwołaniu do izby skarbowej.

– Skoro w pierwszym ustawowym terminie rozliczenia zadeklarowany VAT został zaniżony, to nie można mówić, że nie było błędu. To, co stało się potem, nie ma znaczenia, biorąc pod uwagę warunek, o którym jest mowa w § 2 rozporządzenia ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. – uzasadniały swoje stanowisko organy.

Wyjaśniały, że zobowiązanie powstało przed tym, jak spółka poprawnie się rozliczyła. Potwierdziła zresztą swój błąd, płacąc odsetki.Sprawa trafiła do WSA.

– Prawdziwe zobowiązanie ujawniło się dopiero wtedy, gdy skorygowaliśmy pierwotne rozliczenie, a tutaj nie popełniliśmy błędu – podkreślała na rozprawie, reprezentująca spółkę, doradca podatkowy Katarzyna Bobkiewicz. Jej zdaniem nie można przyjąć tezy organów, że podatnicy, którzy korygują deklaracje, nie płacą podatków prawidłowo i w terminie. Jest to sprzeczne z wykładnią celowościową przepisów.

Na rozprawie pełnomocniczka spółki przypomniała też, że władze skarbowe wydały już wcześniej zgodę na to, by spółka była przedstawicielem podatkowym, biorąc pod uwagę ten sam 2005 r.

– To, że organy popełniły w przeszłości błąd, nie może odbierać im prawa do jego naprawienia przy okazji rozważania kolejnego wniosku o zezwolenie – odpowiadała w imieniu dyrektora izby skarbowej radca prawny Joanna Kazimierczak.

Wskazała również nową okoliczność. Rozliczając się za luty 2006 r., spółka dokonała przelewu zobowiązania podatkowego 27 marca (25 dzień miesiąca przypadał w sobotę), ale kwota ta została przekazana na konto urzędu skarbowego dopiero 28 marca, a więc dzień po terminie.

– To wina wewnętrznych księgowań banku. Spółka wywiązała się ze swojego obowiązku na czas – podnosiła pełnomocniczka podatniczki.– Opóźnienie przelewu daje spółce podstawę do roszczenia na drodze cywilnej, ale dla organów skarbowych nie ma znaczenia. Przepisy mówią bowiem wyraźnie, że terminem rozliczenia jest data obciążenia rachunku podatnika. Jeśli nastąpiło to 28 marca, to spółka popełniła błąd uniemożliwiający udzielenie jej zgody na bycie przedstawicielem podatkowym – podkreślała Joanna Kazimierczak.

WSA oddalił skargę, przyznając rację organom podatkowym.– Jakikolwiek błąd w rozliczeniach z budżetem jest dowodem na niespełnienie warunku z rozporządzenia MF w sprawie przedstawiciela podatkowego. Skorygowanie deklaracji i dopłata VAT wraz z odsetkami dowodzi jedynie, że wcześniej rozliczenia podatnika za 2005 r. były nieprawidłowe. Ewentualne opóźnienia w zapłacie VAT z 2006 r. nie mają już nawet znaczenia, choć oczywiście mają rację organy podatkowe, twierdząc, że liczy się data obciążenia konta podatnika – uzasadniła wyrok sędzia Małgorzata Długosz-Szyjko.

Instytucję przedstawiciela podatkowego wprowadził art. 15 ust. 7 – 9 nowej ustawy o VAT. Muszą go ustanowić podatnicy VAT (osoby prawne, fizyczne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności ani miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni. Przedstawicielem może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna posiadająca siedzibę w naszym kraju albo osoba fizyczna mająca u nas miejsce zamieszkania, która:

? jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT,

? przez ostatnie 24 miesiące terminowo rozliczała VAT i inne podatki stanowiące dochód budżetu państwa,

? przez ostatnie 24 miesiące nie podlegała odpowiedzialności karnej skarbowej za popełnienie przestępstwa skarbowego (w wypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych wymóg ten dotyczy wspólnika, członka władz zarządzających, głównego księgowego),

? jest uprawniona do zawodowego prowadzenia doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.Przedstawiciel odpowiada solidarnie z reprezentowanym podatnikiem za jego zobowiązania podatkowe. Wypełnia obowiązki podatnika w zakresie rozliczania VAT, prowadzenia i przechowywania ewidencji i dokumentacji dla celów tego podatku oraz wykonywania innych czynności wynikających z przepisów o VAT, jeśli zostały wymienione w umowie między nim i reprezentowanym podatnikiem.

a.kol