Koronawirus z koszty PIT/CIT: jakie ułatwienia dla firm

Firmy dostały dłuższy termin na zawiadomienie fiskusa o wpłacie na rachunek spoza białej listy. Dzięki temu łatwiej będzie uratować koszty PIT/CIT. Ale udogodnień miało być więcej.

Aktualizacja: 06.04.2020 07:43 Publikacja: 06.04.2020 07:21

Koronawirus z koszty PIT/CIT: jakie ułatwienia dla firm

Foto: Adobe Stock

Od 1 kwietnia miała wejść w życie długo oczekiwana przez przedsiębiorców nowelizacja łagodząca zasady działania białej listy. Projekt utknął jednak w Sejmie, a firmy, które miały z nią problemy, dostały tylko jedno ułatwienie w ustawie antykryzysowej.

Przypomnijmy, że biała lista, czyli wykaz podatników VAT, działa od 1 września 2019 r. Miała być prostym narzędziem sprawdzania przedsiębiorców, z którymi współpracujemy. Groźba sankcji za wpłaty na rachunek, którego nie ma w wykazie, np. zakaz rozliczania kwot powyżej 15 tys. zł w kosztach PIT/CIT, spowodowała jednak wiele problemów w relacjach między firmami. Okazało się bowiem, że część przedsiębiorców w ogóle nie znalazła się na liście, a część trafiła na nią, ale bez rachunków. Takie firmy automatycznie stały się podejrzane dla kontrahentów, którzy wstrzymywali płatności. I to już w zeszłym roku, choć sankcje obowiązują od 1 stycznia. Nie pomagały argumenty, że prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne mogą się rozliczać za pomocą prywatnych kont, które nie są wpisywane do wykazu, albo że niektóre firmy w ogóle nie muszą być na liście (dotyczy to podatników zwolnionych z VAT).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama