VAT: import usług, a następstwo prawne

Gdy import usługi rozpocznie się przed przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę z o. o., a zakończy w dniu przekształcenia lub w późniejszym terminie, faktura VAT musi być wystawiona na spółkę.

Publikacja: 28.08.2019 06:10

VAT: import usług, a następstwo prawne

Foto: 123RF

- Przedsiębiorca – osoba fizyczna (podatnik VAT czynny) planuje utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez przekształcenie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. W momencie przekształcenia majątek przedsiębiorstwa stanie się majątkiem spółki z o.o. Przekształcenie nastąpi zgodnie z odpowiednimi przepisami Kodeksu spółek handlowych. Na skutek dokonanego przekształcenia spółka z o.o. stanie się właścicielem, m.in. środków trwałych stanowiących majątek wykorzystywany obecnie przez przedsiębiorcę do wykonywania działalności gospodarczej. Spółka z o.o. stanie się również, z mocy prawa, stroną wszelkich umów zawartych przez przedsiębiorcę jeszcze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia przekształcenia spółka z o.o. będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i będzie kontynuowała działalność przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca poinformuje kontrahentów o zmianie formy prowadzenia działalności oraz przekaże im nowe dane spółki istotne z punktu widzenia rozliczeń i wystawiania faktur. Pomimo przekazywanych informacji i instrukcji, może dojść do sytuacji, w ramach których pojawią się wątpliwości dotyczące technicznego sposobu rozliczenia w VAT z tytułu poszczególnych transakcji realizowanymi z podmiotami zagranicznymi (tj. w przypadku importu usług przez przedsiębiorcę). Chodzi, np. o sytuację, kiedy przedsiębiorca zakupi usługę od podmiotu zagranicznego, a jej świadczenie rozpocznie się przed przekształceniem, a zakończenie nastąpi w dniu lub po dniu przekształcenia. Czy w opisanej sytuacji spółka będzie musiała od importu usług dokonanego przed dniem przekształcania przez Przedsiębiorcę. Czy jeśli w takim przypadku faktura dokumentująca import usług będzie zawierała dane przedsiębiorcy jako nabywcy, to czy będzie wymagała korekty?

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd rozszerza stosowanie zasady in dubio pro tributario. Co to oznacza?
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział