Aktualizacja: 14.08.2019 06:10 Publikacja: 14.08.2019 06:10
Foto: 123RF
- 30 czerwca 2019 r. spółka będąca czynnym podatnikiem VAT i podatnikiem VAT EU kupiła w Niemczech koparkę na kołach, o masie całkowitej 18 ton. Koparka została przyjęta do używania w czerwcu 2019 r. i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Została (sklasyfikowana w grupie 580KST-PKWiU 2892.26 i PKWiU 2892.27 Maszyna do robót ziemnych i fundamentowych. Koparka nie podlega rejestracji na terytorium kraju. Została ona wyprodukowana w 2008 r., a jej moc to 88 KW, 118 KM. Maszyna ta służy do robót ziemnych przy oddzielaniu urobku od gruntu i przenoszeniu na środki transportu lub składowisko, służy również jako urządzenie przeładunkowe do robót ziemnych. Zastosowane w niej koła mają taką samą funkcję jak i gąsienice i służą do przemieszczania maszyny. W wyniku dostawy koparka została przewieziona do Polski. Jej zakup został udokumentowany fakturą wystawiona przez niemieckiego podatnika od wartości dodanej z 30 czerwca 2019 r. nabycie tej koparki spółka rozliczy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Czy nabycie od kontrahenta unijnego koparki kołowej nakłada na spółkę obowiązek złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego?
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Nie każda faktura generuje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru.
Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.
Stanowisko organów podatkowych w zakresie momentu rozpoznania nietransakcyjnego WNT, choć jednolite, jest dość kontrowersyjne i nie ułatwia polskim podatnikom rozliczania takich przemieszczeń.
Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.
W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, obowiązek rozliczenia podatku z faktury wystawionej z tytułu WNT po tym, spoczywa na podatniku, który ma prawo do odliczenia.
Przemieszczanie towarów do magazynu w Polsce stanowi transakcyjne WNT, nawet jeżeli własność przechodzi na kontrahenta dopiero po zakończonym transporcie i po wykonaniu usług przez podmiot trzeci. Istotne jest, aby przemieszczenie z innego kraju UE nastąpiło w celu wykonania uprzednio zawartej umowy sprzedaży z kontrahentem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas