Aktualizacja: 30.01.2019 04:30 Publikacja: 30.01.2019 04:30
Foto: 123RF
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 stycznia 2019 r. (0111-KDIB1-3.4010.578.2018.1.AN).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji oraz sprzedaży sprzętu AGD, tj. lodówek i pralek. Uzyskuje od innych podmiotów technologie produkcji oraz specyfikacje wyrobów, jednak samodzielnie prowadzi prace badawcze (B+R). Przedmiotowe prace dotyczą planowania produkcji, poszczególnych produktów oraz procesów produkcyjnych. Spółka dokonuje ich ulepszeń oraz usprawnień, w zakresie mającym wpływ na takie czynniki jak kosztochłonność, efektywność procesów, parametry użytkowe produktów itp. W związku z pracami B+R spółka ponosi koszty, w szczególności koszty pracy pracowników, koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP), koszty zużycia materiałów i wytworzenia wyrobów gotowych wykorzystywanych do badań oraz koszty usług obcych. Pomimo złożonej struktury organizacyjnej możliwe jest wyróżnienie w niej m.in. osób zatrudnionych w celu prowadzenia prac B+R. Wnioskodawca wskazał przy tym, że jego pracownicy realizują zarówno prace o charakterze B+R, jak również czynności rutynowe. Aby śledzić oba rodzaje zadań i spędzony na nich czas, spółka planuje wprowadzenie ewidencji czasu pracy zawierającej znaczniki dla zadań dot. prac B+R oraz prac rutynowych, co posłuży dalszemu wyodrębnieniu ponoszonych przez spółkę kosztów związanych z działalnością B+R. Tak zidentyfikowane koszty będą przeksięgowane do ewidencji pomocniczej.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Będą zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Część wydatków z niej wypadnie, część dojdzie. Niektórzy muszą się pospieszyć z inwestycją, inni zaczekać do następnego roku.
Umorzona przez bank część kredytu frankowego jest przychodem kredytobiorcy. Ale nie trzeba płacić od niego podatku. I nadal tak będzie, przynajmniej do końca 2026 r.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
Emeryci, którzy zdecydują się na odroczenie świadczenia i kontynuowanie pracy zawodowej, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi. Ma ona zachęcić seniorów do wydłużenia aktywności zawodowej, zapewniając im przy tym znaczne korzyści.
Wydatki m.in. na podjazd czy ogrodzenie działki z domem są objęte ulgą mieszkaniową w PIT.
Otrzymana przez spółkę rekompensata z tytułu ponoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej nie jest zwolniona z CIT, bo pochodzi z działalności gospodarczej niewymienionej w zezwoleniu strefowym.
• Ulga w podatkach na żołnierza • Ważny wyrok TSUE dla polskiej branży transportowej • Czy kilkudniowe opóźnienie w odebraniu faktury musi przeszkadzać w odzyskaniu VAT? • Strata z pandemii a danina solidarnościowa • Czy daninę solidarnościową można pomniejszyć o straty? • Projekt ws. płacy minimalnej nie na rękę firmom • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Spółka może odliczyć od dochodu kwoty przekazywane na stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją emerytów i rencistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas