Reklama
Rozwiń

PIT: przedsiębiorca rozliczy najem mieszkania w innym mieście

Czynsz i opłaty za wynajem mogą być kosztem uzyskania przychodu dla osoby, która świadczy usługi poza swoją miejscowością.

Publikacja: 15.10.2018 06:20

PIT: przedsiębiorca rozliczy najem mieszkania w innym mieście

Foto: AdobeStock

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zaoszczędzić na hotelu i zapłacić niższy podatek. Skarbówka zgadza się, by do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć wydatki na najem mieszkania w innej miejscowości. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 października 2018 r (0114-KDIP3-1.4011. 416.2018.1.MT).

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od maja 2018 r. Świadczy usługi w zakresie oprogramowania oraz technologii informatycznych i komputerowych. Płaci podatek na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o PIT (19-proc. podatek liniowy). Siedziba firmy oraz miejsce stałego zamieszkania wnioskodawcy znajdują się w R. Jednak z uwagi na trudności w pozyskaniu zleceń w swoim mieście, przedsiębiorca zdecydował się na podjęcie współpracy z firmą informatyczną zlokalizowaną w W. Oznacza to dla niego konieczność wynajęcia mieszkania w pobliżu siedziby zleceniodawcy. Charakter zlecenia wiąże się z koniecznością częstych wizyt w siedzibie kontrahenta. Odległość między miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania usług jest na tyle duża, że ewentualne dojazdy są czasochłonne i nie gwarantują punktualności. Wynajęcie mieszkania umożliwi więc ograniczenie wydatków na dojazdy i hotele, co – zdaniem wnioskodawcy – wydaje się w pełni uzasadnione i racjonalne ekonomicznie. Dodatkowe plusy to: zapewnienie pełnej dyspozycyjności, lepsza organizacja czasu oraz możliwość pozyskania dodatkowych zleceń.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0