PIT: przedsiębiorca rozliczy najem mieszkania w innym mieście

Czynsz i opłaty za wynajem mogą być kosztem uzyskania przychodu dla osoby, która świadczy usługi poza swoją miejscowością.

Publikacja: 15.10.2018 06:20

PIT: przedsiębiorca rozliczy najem mieszkania w innym mieście

Foto: AdobeStock

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zaoszczędzić na hotelu i zapłacić niższy podatek. Skarbówka zgadza się, by do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć wydatki na najem mieszkania w innej miejscowości. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 października 2018 r (0114-KDIP3-1.4011. 416.2018.1.MT).

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od maja 2018 r. Świadczy usługi w zakresie oprogramowania oraz technologii informatycznych i komputerowych. Płaci podatek na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o PIT (19-proc. podatek liniowy). Siedziba firmy oraz miejsce stałego zamieszkania wnioskodawcy znajdują się w R. Jednak z uwagi na trudności w pozyskaniu zleceń w swoim mieście, przedsiębiorca zdecydował się na podjęcie współpracy z firmą informatyczną zlokalizowaną w W. Oznacza to dla niego konieczność wynajęcia mieszkania w pobliżu siedziby zleceniodawcy. Charakter zlecenia wiąże się z koniecznością częstych wizyt w siedzibie kontrahenta. Odległość między miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania usług jest na tyle duża, że ewentualne dojazdy są czasochłonne i nie gwarantują punktualności. Wynajęcie mieszkania umożliwi więc ograniczenie wydatków na dojazdy i hotele, co – zdaniem wnioskodawcy – wydaje się w pełni uzasadnione i racjonalne ekonomicznie. Dodatkowe plusy to: zapewnienie pełnej dyspozycyjności, lepsza organizacja czasu oraz możliwość pozyskania dodatkowych zleceń.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kogo będzie dotyczyło w 2025 r. raportowanie ESG według nowych standardów?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Podatki
Zmiany w VAT od stycznia 2025 roku. Dotyczą małych firm
Podatki
Kasowy PIT, czyli nowe zasady rozliczeń przychodów i kosztów dla małych firm
Podatki
Nowa lista rajów podatkowych PIT i CIT. Ważne od 1 stycznia 2025 roku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Podatki
Kontrole w małych firmach miały być krótsze. Rząd obiecał, a fiskus sprawdza, ile chce
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay