Wewnątrzwspólnotowo nabycie paliwa a obowiązek rozliczenia VAT

Nabywając wewnątrzwspólnotowo olej napędowy wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym spółka musi obliczać i wpłacać VAT w terminie pięciu dni od dnia wprowadzenia towaru z Niemiec do składu w Polsce.

Publikacja: 31.01.2018 04:50

Wewnątrzwspólnotowo nabycie paliwa a obowiązek rozliczenia VAT

Foto: Adobe Stock

- Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego zgodnie z art. 49 ustawy o podatku akcyzowym. Zezwolenie to obejmuje produkcję wyrobów akcyzowych w postaci olejów smarowych. Do produkcji oleju smarowego o kodzie CN 2710 19 99 używany jest m.in. olej napędowy (kod CN 27101943), będący własnością podatnika prowadzącego skład podatkowy, nabyty wewnątrzwspólnotowo w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Olej napędowy przemieszczany jest ze składu podatkowego w Niemczech do składu podatkowego w Polsce. Jest zużywany wyłącznie do produkcji oleju smarowego, który nie jest przeznaczony i wykorzystywany do celów napędowych lub opałowych oraz jako dodatek lub domieszka do paliw opałowych bądź silnikowych. Do produkcji oleju smarowego nie jest wymagana koncesja zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 220 ze zm.). Czy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju napędowego (komponentu produkowanego oleju smarowego) spółka powinna wpłacać VAT do urzędu celnego w ciągu pięciu dni od dnia wprowadzenia tego paliwa z terytorium Niemiec do prowadzonego przez spółkę składu podatkowego? Zadaniem spółki obowiązek taki nie powstaje, ponieważ nabywany olej napędowy służy wyłącznie do produkcji oleju smarowego, którego produkcja nie wymaga uzyskania koncesji w świetle przepisów prawa energetycznego. – pyta czytelnik.

Pozostało 81% artykułu

PRO.RP.PL za 19 zł

Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Korzystne dla firm po powodzi rozliczenie strat i odszkodowań
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Podatki
Jest projekt w sprawie KSeF, odroczono termin dla najmniejszych firm
Podatki
NSA: Pismo od syndyka nie przyspieszy rozliczenia nieściągalnego długu w koszt
Podatki
Podatek globalny uchwalony. Czy wypłoszy inwestorów z Polski?
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Podatki
Fiskalny Wielki Brat będzie miał kolejne oko na firmy
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni