Aktualizacja: 31.01.2018 04:50 Publikacja: 31.01.2018 04:50
Foto: Adobe Stock
- Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego zgodnie z art. 49 ustawy o podatku akcyzowym. Zezwolenie to obejmuje produkcję wyrobów akcyzowych w postaci olejów smarowych. Do produkcji oleju smarowego o kodzie CN 2710 19 99 używany jest m.in. olej napędowy (kod CN 27101943), będący własnością podatnika prowadzącego skład podatkowy, nabyty wewnątrzwspólnotowo w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Olej napędowy przemieszczany jest ze składu podatkowego w Niemczech do składu podatkowego w Polsce. Jest zużywany wyłącznie do produkcji oleju smarowego, który nie jest przeznaczony i wykorzystywany do celów napędowych lub opałowych oraz jako dodatek lub domieszka do paliw opałowych bądź silnikowych. Do produkcji oleju smarowego nie jest wymagana koncesja zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 220 ze zm.). Czy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju napędowego (komponentu produkowanego oleju smarowego) spółka powinna wpłacać VAT do urzędu celnego w ciągu pięciu dni od dnia wprowadzenia tego paliwa z terytorium Niemiec do prowadzonego przez spółkę składu podatkowego? Zadaniem spółki obowiązek taki nie powstaje, ponieważ nabywany olej napędowy służy wyłącznie do produkcji oleju smarowego, którego produkcja nie wymaga uzyskania koncesji w świetle przepisów prawa energetycznego. – pyta czytelnik.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Nie każda faktura generuje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru.
Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.
Stanowisko organów podatkowych w zakresie momentu rozpoznania nietransakcyjnego WNT, choć jednolite, jest dość kontrowersyjne i nie ułatwia polskim podatnikom rozliczania takich przemieszczeń.
Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.
W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, obowiązek rozliczenia podatku z faktury wystawionej z tytułu WNT po tym, spoczywa na podatniku, który ma prawo do odliczenia.
Przemieszczanie towarów do magazynu w Polsce stanowi transakcyjne WNT, nawet jeżeli własność przechodzi na kontrahenta dopiero po zakończonym transporcie i po wykonaniu usług przez podmiot trzeci. Istotne jest, aby przemieszczenie z innego kraju UE nastąpiło w celu wykonania uprzednio zawartej umowy sprzedaży z kontrahentem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas