Reklama

Dywidendowe pewniaki. Są spółki, które hojnie podzielą się zyskiem

Ten rok może być całkiem udany dla inwestorów nastawionych na dywidendę wypłacaną przez firmy z warszawskiej giełdy. Nie zabraknie spółek, które będą bardzo hojne dla swoich akcjonariuszy.
Dywidendowe pewniaki. Są spółki, które hojnie podzielą się zyskiem

Foto: PAP

Hojne jak banki

Na sowite wypłaty z zysków mogą w tym roku liczyć posiadacze akcji banków, które mają za sobą rekordowy rok pod względem wyników. Dodatkowo wymogi dotyczące jej wypłaty poluzowała KNF. Z danych NBP wynika, że w 2023 roku łączny zysk netto sektora bankowego w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększył się o prawie 160 proc., osiągając 27,6 mld zł, co jest najlepszym dotychczasowym wynikiem sektora. Co jednak najbardziej istotne, więcej banków będzie miało możliwość podzielenia się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami, a równocześnie kwota, która zostanie przeznaczona na ich wypłatę, będzie znacząco wyższa niż rok wcześniej. – Pod względem dywidend 2024 rok będzie rekordowy. Banki hojnie podzielą się zyskiem za zeszły rok, niektóre z nich wypłacą także część zysków z lat wcześniejszych. Nawet po silnych wzrostach cen akcji stopa dywidendy w wielu przypadkach przekroczy 4,5 proc., czyli już dość blisko oprocentowania obligacji skarbowych – wskazuje Marcin Materna, dyrektor biura analiz, BM Banku Millennium. – Pod względem wysokości wypłaty najbardziej zadowoleni będą akcjonariusze ING Banku Śląskiego, Citi Handlowego i PKO BP. Nawet Alior, niewypłacający do tej pory dywidend, w tym roku podzieli się zyskami – zauważa.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama