Aktualizacja: 13.04.2025 04:40 Publikacja: 16.02.2025 02:03
Foto: Michael Nagle/Bloomberg
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić?
Biorąc pod uwagę, jakie ryzyka wiążą się z inwestycjami w krajowe spółki, nie warto ograniczać się tylko do polskiego rynku. Wyraźnym ciężarem dla indeksów w ostatnich latach było ryzyko geopolityczne związane z naszym regionem, a także znaczący udział spółek Skarbu Państwa w głównych indeksach. O tym, jak kapryśna potrafi być koniunktura na krajowym parkiecie, inwestorzy mogli się przekonać choćby w niedawno zakończonym roku. Po efektownych zwyżkach z 2023 r. w zeszłym roku WIG zyskał zaledwie 1,4 proc., nie zważając zupełnie na hossę na rozwiniętych rynkach akcji, która przyniosła im znacznie lepsze stopy zwrotu. Dla przykładu amerykański S&P 500 w 2024 r. był ponad 23 proc. na plusie, a za ostatnie pięć lat może się pochwalić stopą zwrotu na poziomie blisko 81 proc., podczas gdy WIG wypracował jedynie 40 proc. zwyżki.
Polskie firmy okazały się odporne na pandemię Covid-19, choć nie wszystkie. To ważne, bo najnowsze wydarzenia w...
Sztuka naiwna może być dobrym tematem dla kolekcjonerów. Zarówno tych, którzy łączą ją ze sztuką współczesną, ja...
„Nadzwyczajne zyski”, którymi kusili inwestorów zarządzający nadal pozostają raczej w sferze nadziei
Nawet jeżeli śnieg w Tatrach nie dopisuje, górale mogą wkrótce odkryć nową żyłę złota: lokalną sztukę, która prz...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rynek najmu mieszkań popularnych działa na zwolnionych obrotach. Może zamiast w zwykłe mieszkanie zainwestować w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas